fbpx

Jak nauczyć się copywritingu? O tym musisz pamiętać!

3 kwietnia, 2023
jak nauczyć się copywritingu napis

Copywriter to ostatnio jeden z najbardziej popularnych zawodów internetowych, który na start nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia. Tworzy on między innymi takie treści jak slogany i teksty reklamowe, treści na bloga oraz na media społecznościowe w przeróżnej tematyce. Cechą charakterystyczną tego zawodu jest to, że zakres tematyczny jest szeroki, dlatego copywriter powinien być elastyczny. W tym artykule znajdziesz podpowiedzi, jak nauczyć się copywritingu, które przydadzą się na początku Twojej kariery.

napisy copywriting, SEO, marketing, business, social media

Kilka wskazówek do nauki copywritingu

Predyspozycje i „lekkie pióro” na pewno ułatwią naukę copywritingu, jednak to nie oznacza, że nie da się tego wyuczyć. Oto kilka wskazówek, które pomogą w ulepszeniu swoich pisarskich umiejętności. 

Zacznij od nauki

Nie jest odkryciem to, że najlepiej na samym początku warto zapoznać się z pomocami naukowymi i innymi wartościowymi materiałami, które stanowią wprowadzenie w świat copywritingu. W dzisiejszych czasach niemal wszystko można znaleźć w internecie. Nie inaczej jest z wiedzą pisarską. Jest wiele materiałów na YouTubie, które są świetnym początkiem dla osób, które chcą stawiać swoje pierwsze kroki w copywritingu. Pomogą one zrozumieć wiele istotnych kwestii, np. jak pisać treści, aby konwertowały, jak pisać teksty, aby znajdywały się wysoko w danym wyszukiwaniu czy jak znaleźć idealne słowa kluczowe.  

Zapoznaj się z SEO

Sprzymierzeńcem każdego dobrego copywritera jest znajomość SEO, czyli optymalizacji stron, które mają na celu poprawę widoczności danej strony w wynikach wyszukiwania. Jest to niezwykle ważny element, ponieważ możemy być twórcami świetnych tekstów, jednak muszą one skutecznie trafiać do odbiorców. Dlatego ważne jest, aby copywriter miał pojęcie o pozycjonowaniu stron i pisał teksty w taki sposób, aby pozycjonowały się jak najwyżej. 

laptop z napisem copywriter, jak nauczyć się copywritingu

Przeczytaj również: może być dla Ciebie interesujące: Jak skutecznie wylogować się z Facebooka ze wszystkich urządzeń?

Dobry research to podstawa

Kolejną niezwykle ważną umiejętnością copywritera jest research. Wiadomo, że twórca nie jest alfą i omegą, a więc nie ma wiedzy na każdy temat. Właśnie dlatego umiejętność robienia dobrego researchu jest tak ważna. Uważa się, że samo pisanie zajmuje tylko 20% czasu, a wyszukiwanie informacji na dany temat aż 80%. Ponadto warto pamiętać, że dokładnie przejrzenie źródeł eliminuje możliwość pomyłki i zawarcia nieprawidłowych informacji w tekście. 

Poznaj swojego odbiorcę

Zanim zabierzemy się za pisanie tekstu, należy zapoznać się z grupą docelową danego zlecenia. Czy odbiorcą ma być biznesmen, a może nastolatek? Ma to ogromne znaczenie w doborze stylu pisania. Jeśli odbiorcą jest środowisko biznesowe, język powinien być poważniejszy, a treści specjalistyczne. Warto dostosować język pisania, aby tekst był po prostu przyjemny w czytaniu dla danego odbiorcy. 

kawa i notes z napisem copywriting

Zobacz jak robią to najlepsi 

Co jest wyznacznikiem dobrze napisanego tekstu przez copywritera? Przede wszystkim pozycja strony w wyszukiwaniu frazy kluczowej lub tytułu. Przed zabraniem się za pisanie zleconego tekstu, warto wyszukać temat, a także słowa klucze naszego tematu i zapoznać się z najwyżej uplasowanymi pozycjami. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski, na czym powinniśmy się skupić, jaka ma być struktura tekstu, czy są odwołania do zewnętrznych stron oraz, czy strony zawierają multimedia. Nie ma lepszej rady na to, jak nauczyć się copywritingu, niż wzorowanie się na najlepszych!

Korzystaj z dostępnych narzędzi

Istnieją narzędzia, które bazują na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i są wykorzystywane między innymi do doboru kluczowych fraz czy wychwytywania błędów językowych i ortograficznych. Poniżej kilka przydatnych propozycji. 

To również może Ci się spodobać: Rozwój umiejętności przywódczych w biznesie - kliknij by przeczytać całość

Google Keyword Planner

Jak wcześniej zostało wspomniane, bardzo ważny jest odpowiedni dobór kluczowych fraz, aby artykuł pozycjonował się jak najwyżej w wyszukiwaniu. Google Keyword Planner proponuje frazy i jednocześnie wyświetla liczbę ich wyszukiwań w miesiącu. 

Google Trends

Dzięki temu narzędziu możemy przeanalizować wykres wyszukiwań w wybranym okresie czasu. Na tej podstawie można określić tematy, które obecnie zyskują na popularności i warto o nich napisać. Kluczowe w copywritingu jest to, aby dobrze strzelić się w tematykę, a w obecnych czasach trendy szybko się zmieniają.

To może Cię zainteresować: Czy kredyt konsolidacyjny pomaga wyjść z długów? Poradnik przedsiębiorcy

laptop, tablet i smartphony

AnswerThePublic

To narzędzie jest idealnym rozwiązaniem na problem braku weny u copywritera. Wystarczy wpisać daną frazę, a AnswerThePublic proponuje wiele tematów, na podstawie których można napisać tekst. 

LanguageTool

Jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy popełniamy błędy- te językowe i gramatyczne też. Dlatego z pomocą przychodzi LanguageTool, czyli wtyczka wychwytująca błędy w tekstach w języku polskim, angielskim i 30 innych. 

Czy już wiesz, jak nauczyć się copywritingu? 

Powyższe wskazówki z pewnością ułatwią wejście i wdrożenie się w świat copywritingu. Najważniejsza jednak jest praktyka i nauka na własnych błędach, które na pewno będą na początku popełniane. Ważne jest, aby się nie zrażać, bo każdy popełnia błędy. Nawet ci najlepsi! Dlatego im więcej tekstów tworzy początkujący copywriter, tym więcej nabiera swobody i zaczyna rozumieć wszelkie zasady copywritingu.

Szukasz copywritera do swojej firmy? Napisz!

Najnowsze posty na stronie

Najlepsze hashtagi na Instagramie, które zwiększą twoje zasięgi!

Najlepsze hashtagi na Instagramie, które zwiększą twoje zasięgi!

Instagram stał się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla firm na całym świecie. Aby skutecznie zwiększać zasięgi i przyciągać nowych odbiorców, kluczowe jest odpowiednie wykorzystanie hashtagów w social media. W tym artykule przyjrzymy się, jak dobierać...

Instagram Stories jako skuteczny format do promocji marki

Instagram Stories jako skuteczny format do promocji marki

Instagram Stories stało się jednym z najpotężniejszych narzędzi w marketingu cyfrowym. Z ponad 500 milionami użytkowników korzystających z tej funkcji każdego dnia, Stories oferuje ogromny potencjał dla marek, które chcą dotrzeć do szerokiej i zaangażowanej...

TikTok Ads: Koszty reklamy na TikToku i wydajność marketingowa

TikTok Ads: Koszty reklamy na TikToku i wydajność marketingowa

TikTok stał się jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, przyciągając miliony użytkowników każdego dnia. Z dynamicznie rosnącą popularnością, TikTok oferuje nowoczesne i skuteczne narzędzia reklamowe, które mogą znacząco wpłynąć na wyniki...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin