fbpx

Angażujące posty na Facebooku! 10 porad jak je pisać!

31 sierpnia, 2021
Jak pisać angażujące posty na Facebooku?

Zastanawiasz się jak pisać angażujące posty na Facebooku? W czasie, gdy będziesz czytać ten tekst, tysiące firm wrzuci na swoje fanpage nowe wpisy. Niestety większość z nich zrobi to bez planu, ponieważ nie wiedzą, co chcą komunikować i w jakim celu. Czy Twoja firma również wpisuje się w ten trend? Chcesz poznać 6 porad jak pisać angażujące posty na Facebooku?

Angażujące posty na Facebooku wcale nie muszą być trudne do napisania…

Zaangażowanie fanów w social media jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala na budowanie silnej społeczności. Interakcja z użytkownikami pozwala na zwiększenie zaangażowania, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu zasięgu, zainteresowania i sprzedaży! Dzięki temu marka może zdobyć większą popularność i zaufanie, a także zwiększyć swoją widoczność w sieci. W osobnej zakładce możesz otworzyć sobie nasz inny artykuł, na temat tego, jak prowadzić fanpage na Facebooku.

Jak pisać angażujące posty na Facebooku?

Media społecznościowe opierają się na relacjach

Media społecznościowe opierają się na relacjach, ponieważ są one najważniejszym elementem w tworzeniu społeczności. Relacje są ważne, ponieważ pozwalają ludziom połączyć się ze sobą, wymieniać informacje i współpracować. Pozwalają one również ludziom budować zaufanie i wzajemne zrozumienie – zarówno do drugiego człowieka, jak i do marki.

Media społecznościowe opierają się na relacjach. To klucz, aby pisać angażujące posty


10 zasad pisania angażujących postów na Facebooku

1. Reguła AIDA

Aby szybko pozyskać klientów i podbić ich serca, zapamiętaj model AIDA. Pod tym akronimem kryją się:

– Attention – stwórz wpis, który przyciągnie uwagę;

– Interest – zainteresuj odbiorcę produktem;

– Desire – wykreuj potrzebę posiadania;

– Action – wezwij do działania: o tym niżej.

Reguła Aida: Attention, Interest, Desire, Action

2. Wezwanie do działania | Call to action

Kampania na facebooku powinna mieć wyznaczony cel. Jeśli prowadzisz firmowego fanpage’a, to zapewne chcesz zwiększyć zaangażowanie odbiorców, zdobyć potencjalnych klientów i rozpromować markę. Tak zwane „call to action” Ci w tym pomoże. Jak zachęcić klienta do interakcji? Podpowiedz mu, co zrobić. To nie takie oczywiste, w końcu nie chcesz, by Twój fanpage przypominał tablicę ogłoszeń, ale napisy takie, jak „Zapisz się” czy „Sprawdź ofertę” naprawdę pomogą Ci uzyskać rezultaty. A jeśli obawiasz się, że to nie wystarczy, zaproponuj zniżki lub inne korzyści. Linki zawarte w postach powinny odnosić się do Twojej strony internetowej, gdzie jest zawarta Twoja oferta.

Call to action. Wezwanie do działania

3. Inspiruj się!

Jeśli masz pustkę w głowie i nie możesz wymyślić fajnych postów na Facebooka, zajrzyj do konkurencji. Serio! Zainspiruj się, zobacz, jaki typ postów zbiera najwięcej reakcji, pod jakimi wpisami odbiorcy angażują się w komentarzach. Dzięki temu sprawdzisz, co lubią Twoi potencjalni klienci i kiedy najlepiej wrzucać posty na fb, aby zostały dostrzeżone.

Jeśli ciekawi Cię ten artykuł to tutaj mamy inną publikację w tej tematyce: Jak tworzyć angażujące instastories? Poznaj pomysły na relacje IG!

Chcesz tworzyć angażujące posty na Facebooku? Inspiruj się!

Nie namawiamy do plagiatu – to nie tylko nielegalne, ale zupełnie się nie opłaca. Zarówno Facebook, jak i wyszukiwarki promują przede wszystkim unikalne treści, zatem w kontekście pozycjonowania SEO warto być oryginalnym.

Skorzystaj z narzędzi do analizy konkurencji. Facebook umożliwia Ci to za darmo w panelu „Statystyki”. Dodaj kilka konkurencyjnych fanpage’ów w sekcji „Strony do obserwowania” i bądź na bieżąco z ich wynikami.

4. Używaj emoji/emotek

Wiesz, że według ekspertów wirtualne buźki to najszybciej rozwijający się język na świecie? Są obecne w naszej codziennej komunikacji, używamy ich wysyłając wiadomości, pisząc komentarze i posty.

Dlaczego emoji są tak popularne? Pomagają nam określić intencję wypowiedzi, która nie jest tak czytelna w krótkich formach internetowych. A dlaczego powinieneś używać ich w publikowanych postach? Bo używanie emoji może zwiększyć poziom zaangażowania odbiorców aż o 85%, a jeśli informacja zawierająca emotikony wyświetli się na urządzeniu mobilnym, prawdopodobieństwo otwarcia wzrasta aż o 135%! Tych liczb nie można zignorować.

Jak pisać angażujące posty na Facebooku? Używaj emotek/emoji

Dla wielu osób emoji są przeniesieniem mimiki twarzy oraz nośnikiem emocji. Buźki odbieramy w ten sam sposób, co wyraz ludzkiej twarzy, a inne ikony wzbudzają w nas określone uczucia związane z kontekstem. Jednak nie używaj ich nadmiernie, jeśli chcesz, aby Twój przekaz pozostał czytelny.

Jednak emotikony to nie jedyny wizualny wymiar idealnego wpisu.

5. Zamieść grafikę

To może być zdjęcie, ilustracja, mem, kolaż. A może zamieścisz video? Posty zawierające multimedia nie tylko są bardziej atrakcyjne, ale też algorytm Facebooka je faworyzuje i pokazuje szerszemu gronu użytkowników. Do tego pozytywnie wpływają na odbiór całego posta i przykuwają uwagę odbiorcy – jeśli Twój potencjalny klient zwróci uwagę na grafikę lub film, duża szansa, że przeczyta również Twój tekst.

Projektowanie graficzne

Pamiętaj, by dobrze dobierać wymiary grafik na facebooku, aby portal nie wykadrował ich niekorzystnie. Publikowanie postów z grafikami o złych wymiarach może mieć negatywny wpływ na wizerunek profilu. Warto wypracować schemat i szablony, aby każdy wpis wzmacniał rozpoznawalność identyfikacji wizualnej Twojej marki. Jeśli dzięki temu więcej osób będzie Was kojarzyć, osiągnąłeś sukces!

Dowiedz się więcej: Jak pisać posty, żeby inni je czytali? [poradnik]

6. Planuj posty

Zastanawiasz się, kiedy publikować posty na Facebooku i innych mediach społecznościowych? Zajrzyj w statystyki aktywności użytkowników w swojej grupie docelowej, aby wiedzieć kiedy najlepiej wrzucić post na fb. Każda branża rządzi się swoimi prawami. Jednak zazwyczaj internauci w Polsce najczęściej angażują się w media społecznościowe w piątek, sobotę i niedzielę. Także najlepiej publikować posty w weekend!

Planowanie postów w serwisie Facebook

Kiedy udostępniasz post w dni robocze, celuj w odpowiednie godziny. Najwięcej interakcji mają posty udostępniane rankiem między 7:00 a 8:00 oraz wieczorne, po godzinie 17:00. Warto wziąć to pod uwagę, gdy będziesz planować posty na Facebooku.

7. Pisz i publikuj regularnie

Pisz i publikuj posty regularnie. Jeśli nie wiesz, jak często publikować posty, spróbuj pisać co kilka dni. Udostępniając nowe treści nie rzadziej, niż raz w tygodniu pokazujesz klientom, że Ci na nich zależy i chcesz utrzymać z nimi kontakt. To także sygnał, że firma aktywnie działa i się rozwija – w prowadzeniu firmowego fanpage’a chodzi przecież przede wszystkim o wizerunek i relacje.

Pisz i publikuj posty regularnie

8. Zadawaj pytania

Zadawanie pytań w postach Facebook pozwala użytkownikom na wyrażenie swojej opinii i wywołuje dyskusję. To z kolei prowadzi do większego zaangażowania, ponieważ ludzie czują, że ich głos jest słyszany i że ich opinia ma znaczenie. Pytania są również dobrym sposobem na zachęcenie ludzi do wyrażenia swojej opinii i wywołania dyskusji, co może zwiększyć zaangażowanie.

Jeśli ciekawi Cię ten artykuł to tutaj mamy inną publikację w tej tematyce: Jak planować posty na Facebooku? Najlepsze sposoby!

Jak pisać angażujące posty na Facebooku? Zadawaj pytania

9. Wykorzystaj RTM (Real time marketing)

Czym jest RTM? Real-time marketing to praktyka marketingowa, która polega na szybkiej reakcji na trendy, wydarzenia i aktywności konkurencyjne, aby wykorzystać je do zwiększenia zaangażowania i zysków. Polega na wykorzystaniu medialnych wydarzeń w celu wywołania pozytywnych reakcji u konsumentów. Real-time marketing korzysta z informacji, aby przekazać odpowiednie komunikaty, które są dostosowane do aktualnych trendów. Reklamy te mogą być wyświetlane w tradycyjnych i cyfrowych mediach, w tym w mediach społecznościowych, w zależności od wydarzenia lub trendu.

10. Śledź trendy social media

Właściciele firm powinni śledzić trendy w social media, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób na interakcję z klientami i przekazywanie im informacji o produktach i usługach. Social media to także dobry sposób na pozyskiwanie nowych klientów. Może to być szczególnie przydatne dla firm, które chcą dotrzeć do młodych odbiorców, ponieważ jest to główne narzędzie, które używają.

Trendy social media

Śledzenie trendów w social media może pomóc właścicielom firm w tworzeniu spersonalizowanych wiadomości i treści, które mają największy wpływ na klientów. Trendy w social media mogą także pomóc właścicielom firm w zrozumieniu, czego szukają klienci i jakie są ich oczekiwania. Pomogą również w określeniu ich grup docelowych i dotarciu do nich w odpowiedni sposób. Dzięki tej wiedzy ograniczone zostaną wydatki na reklamy, ponieważ będą mogli skupić się na odbiorcach, którzy są najbardziej zainteresowani ich produktami lub usługami.

Im więcej lajków na Facebooku, tym większy zasięg posta. To wszystko może przełożyć się na sprzedaż!

Dlaczego posty na Facebooku powinny angażować odbiorców?

Posty na Facebooku powinny angażować odbiorców, ponieważ to pomaga w budowaniu silnej społeczności i zwiększa zaangażowanie wokół marki. Angażowanie odbiorców w posty na Facebooku może pomóc w zwiększeniu zasięgu postów, zwiększeniu ruchu na stronie internetowej, zwiększeniu świadomości marki oraz budowaniu wizerunku. Zaangażowanie odbiorców w social media może pomóc w zwiększeniu świadomości marki, zwiększeniu zasięgu i zbudowaniu silnej społeczności wokół marki. Może to również pomóc w zwiększeniu zaufania do marki, ponieważ użytkownicy mogą wyrażać swoje opinie i wymieniać się doświadczeniami związanymi z marką

Jakie posty na FB są atrakcyjne?

Atrakcyjne posty w mediach społecznościowych to te, które są interesujące, zabawne, inspirujące i angażujące. Mogą to być posty zawierające ciekawe zdjęcia, wideo, infografiki, pytania, ankiety, konkursy, quizy, aktualizacje produktów lub usług, informacje o wydarzeniach, porady i wskazówki, a także posty zawierające informacje o promocjach i ofertach specjalnych.

Co napisać w poście powitalnym na Facebooku?

Zastanawiasz się jak powinien wyglądać pierwszy post firmy na Facebooku? Podajemy przykład!

„Witamy wszystkich na naszej stronie na Facebooku! Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy się z Wami podzielić naszymi produktami, usługami i informacjami. Będziemy tu regularnie publikować aktualności, oferty specjalne i wiele więcej. Cieszymy się, że jesteście z nami i mamy nadzieję, że będziecie nas śledzić!”

Skąd czerpać inspiracje do tworzenia angażujących postów na Facebooku?

Można szukać inspiracji wśród aktualnych wydarzeń, trendów, komentarzy i opinii innych użytkowników. Warto również obserwować, co dzieje się w mediach społecznościowych, aby znaleźć interesujące tematy. Kolejnym źródłem inspiracji są konkursy, ankiety, pytania i inne interaktywne formy wymiany informacji. Warto również zapoznać się z treściami publikowanymi przez innych użytkowników, aby zobaczyć, jakie posty są najbardziej popularne.

Wiesz, jak pisać angażujące posty na Facebooku? Zacznij działać!

To jak? Masz już pomysły na fajne posty na Fb? Wiesz, kiedy najlepiej wrzucić post na Fb?
Przydał się nasz artykuł odnośnie 6 porad jak pisać angażujące posty na Facebooku?
Postaw na publikację treści!

Jeśli chcesz by zajęli się tym profesjonaliści – napisz na biuro@riseupagencja.pl – pomożemy!

Rise Up – Agencja social media

https://www.riseupagencja.pl/
_
Sprawdź również:

Najnowsze posty na stronie

Najlepsze hashtagi na Instagramie, które zwiększą twoje zasięgi!

Najlepsze hashtagi na Instagramie, które zwiększą twoje zasięgi!

Instagram stał się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla firm na całym świecie. Aby skutecznie zwiększać zasięgi i przyciągać nowych odbiorców, kluczowe jest odpowiednie wykorzystanie hashtagów w social media. W tym artykule przyjrzymy się, jak dobierać...

Instagram Stories jako skuteczny format do promocji marki

Instagram Stories jako skuteczny format do promocji marki

Instagram Stories stało się jednym z najpotężniejszych narzędzi w marketingu cyfrowym. Z ponad 500 milionami użytkowników korzystających z tej funkcji każdego dnia, Stories oferuje ogromny potencjał dla marek, które chcą dotrzeć do szerokiej i zaangażowanej...

TikTok Ads: Koszty reklamy na TikToku i wydajność marketingowa

TikTok Ads: Koszty reklamy na TikToku i wydajność marketingowa

TikTok stał się jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, przyciągając miliony użytkowników każdego dnia. Z dynamicznie rosnącą popularnością, TikTok oferuje nowoczesne i skuteczne narzędzia reklamowe, które mogą znacząco wpłynąć na wyniki...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin