fbpx

Jak pisać posty, żeby inni je czytali? [poradnik]

9 marca, 2023
jak pisać posty, żeby inni je czytali napis

Prowadzenie mediów społecznościowych jest dzisiaj obowiązkową pozycją dla marek, które odnoszą sukces w swojej branży. Dzięki dobremu wykorzystaniu potencjału tego medium firma może wytworzyć z konsumentami trwałą więź opartą na relacji. Zdobyta w ten sposób lojalność klientów, realnie wpływa na wybory, których dokonują podczas zakupów. Poprzez odpowiednie wykorzystanie portali społecznościowych marka może wzmocnić swoją pozycję na tle konkurencji i lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Warto zadbać o swoje socjal media i dowiedzieć się, jak pisać posty, żeby inni je czytali!

napis z drewnianych klocków post

Dlaczego warto publikować posty w mediach społecznościowych! Poznaj tych 6 korzyści!

1. Zwiększenie widoczności

Publikowanie postów w mediach społecznościowych pomaga zwiększyć widoczność twojej firmy w internecie. Dzięki temu możesz dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i rozszerzyć swoją bazę odbiorców.

2. Budowanie marki

Media społecznościowe to doskonałe narzędzie do budowania wizerunku twojej marki. Twórz treści, które odzwierciedlają wartości twojej firmy i przyciągają uwagę klientów. W ten sposób zbudujesz lojalność i zaangażowanie wśród swoich odbiorców.

3. Generowanie ruchu na stronie internetowej

Publikując posty w mediach społecznościowych, możesz przyciągnąć odbiorców na swoją stronę internetową. W ten sposób zwiększasz szanse na pozyskanie nowych klientów i generowanie większych zysków dla firmy.

4. Bezpośredni kontakt z klientami

Media społecznościowe umożliwiają bezpośredni kontakt z klientami. Reagując na ich pytania i problemy budujesz pozytywny wizerunek firmy.

5. Analiza wyników

Media społecznościowe pozwalają twórcom analizować dane dotyczące publikowanych przez nich treści. Umożliwia to skuteczne mierzenie swoich działań, na podstawie których można dostosować strategie.

6. Konkurencyjność

W dzisiejszych czasach większość firm korzysta z mediów społecznościowych, by dotrzeć do swoich klientów. Aby pozostać konkurencyjnym, twoja obecność na social mediach jest konieczna.

człowiek uczący się pisać posty na laptopie i notes

Sztuka pisania postów: jak tworzyć treści, które wciągają czytelników

Jednym z największych wyzwań stojących przed autorem posta jest stworzenie treści, która przyciągnie uwagę jego odbiorców. W dzisiejszych czasach internet obfituje w masę informacji, przez co jeszcze trudniej wyróżnić się na tle konkurencji. Dlatego tak istotne jest wiedzieć, jak pisać posty, żeby inni je czytali.

7 zasad pisania angażujących postów w social mediach

1. Określ swoją grupę docelową

Określenie grupy docelowej na social mediach jest kluczowe dla skutecznej komunikacji i osiągnięcia celów marketingowych. W sprecyzowaniu publiczności, dla której będziesz tworzyć posty, pomoże ci tych kilka pytań.

 • Jakie są cechy demograficzne twojego idealnego klienta? (wiek, płeć, wykształcenie, status społeczny itp.)
 • Jakie zainteresowania, preferencje, styl życia ma twój idealny klient?
 • Co interesuje twoich odbiorców na platformie? (jakie treści komentują i udostępniają)
 • W jakim celu twoi odbiorcy korzystają ze social mediów?
 • Na jakie problemy w związku z twoją branżą lub twoimi produktami/usługami mogą trafić twoi odbiorcy? (jak możesz pomóc im rozwiązać te problemy)

Pamiętaj, że grupa docelowa na social mediach może się zmieniać wraz z rozwojem Twojej marki, zmianami na rynku i wśród konsumentów. Aby dostosować swoją strategię i osiągnąć najlepsze wyniki warto regularnie przeprowadzać badania rynku i analizować zachowania swoich odbiorców na mediach społecznościowych.

człowiek określający grupę docelową posta na kolorowych karteczkach

2. Zadbaj o wizualną prezentację posta

Wizualna prezentacja posta to kluczowy element, który wpływa na to, czy odbiorca zwróci na niego uwagę oraz dokona interakcji. Aby twoje posty były chwytliwe, śledź te trzy wskazówki.

1. Wykorzystaj zdjęcia i grafiki o wysokiej jakości

Wybierz zdjęcia lub grafiki o wysokiej jakości, które są atrakcyjne wizualnie i przekazują ważne informacje. Unikaj zdjęć lub grafik o niskiej jakości, które mogą zniechęcić użytkowników.

2. Dopasuj rozmiar zdjęcia lub grafiki do wymiarów platformy

Każda platforma społecznościowa ma swoje wymiary zdjęć i grafik. Upewnij się, że odpowiednio dopasujesz ich rozmiar, aby uniknąć przycinania lub rozciągania obrazu.

3. Zadbaj o czytelność tekstu

Jeśli umieszczasz na zdjęciu lub grafice tekst, upewnij się, że jest on czytelny i dobrze widoczny. Wybierz odpowiednią czcionkę i rozmiar tekstu, aby ułatwić użytkownikom jego odczytanie.

Pamiętaj, że wizualna prezentacja posta na social media powinna być spójna z twoją marką i jej wizerunkiem. Wybierz odpowiednie kolory, czcionki i style, które odzwierciedlają jej osobowość i przyciągają uwagę użytkowników.

post na Instagramie kobieta z zachodem słońca

3. Wybierz chwytliwy nagłówek

Dobry nagłówek decyduje o tym, czy odbiorca poświęci swój czas i przeczyta twój wpis do końca. Znajduje się na początku treści posta i stanowi zazwyczaj jego dwa pierwsze zdania. Dlatego powinien wywoływać emocje takie jak ciekawość, śmiech czy złość. Co więcej, powinien również w krótki, chwytliwy oraz zrozumiały sposób przekazać informację na temat tego, czego dowie się czytelnik po przeczytaniu całej treści. Aby sprecyzować ciekawy nagłówek, możesz skorzystać z praktyk tworzenia nagłówków w formie:

 • pytania „Czy wiesz, jak uniknąć błędów podczas inwestowania w kryptowaluty?”
 • listy „10 niesamowitych miejsc, które musisz odwiedzić w Polsce”,
 • ujęcia problemu „Czy czujesz, że Twój biznes nie rozwija się tak, jak powinien? Oto 5 powodów, dla których możesz mieć trudności z sukcesem”,
 • obietnicy – „Jak zwiększyć sprzedaż o 50% dzięki nowym strategiom marketingowym”.

tytuł posta na ekranie komputera

4. Stosuj zrozumiały język

Pamiętaj, aby tworząc nowe wpisy zwrócić uwagę na język, którym się posługujesz. Jeżeli będzie on niezrozumiały dla czytelników, wpłynie negatywnie na zaangażowanie odbiorców na twoim profilu. Aby pisać posty tak, by inni je czytali, spraw by twoje teksty były przyjemne w odbiorze dla każdego.

 • Unikaj specjalistycznych terminów oraz skrótów.
 • Używaj prostych zdań i unikaj złożonych konstrukcji.
 • Wstawiaj przykłady i obrazuj ilustracjami.
 • Unikaj zbyt formalnego języka.

Na koniec dostosuj go dla swojej grupy docelowej. Jeżeli są to osoby młodsze, możesz użyć potocyzmów lub slangu. Jeżeli twoja grupa odbiorców to specjaliści z danej dziedziny możesz używać bardziej technicznego języka.

kobieta zapisująca tipy jak pisać posty na karteczce

5. Użyj CTA

CTA (ang. Call to Action) to wezwanie do działania, które może zwiększyć zaangażowanie użytkowników na social mediach i skłonić ich do wykonania określonej akcji, takiej jak kliknięcie w link, wyświetlenie filmu, polubienie strony, udostępnienie posta itp.

Wezwanie do działania powinno być wyraźne, jasne i łatwe do wykonania. Co więcej, ważne jest, w którym miejscu będzie się znajdować. Najczęściej jest to koniec posta, pod grafiką lub w miejscu, które jest wyróżnione.

Przykłady Call to Action dla twojego posta:
 1. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej
 2. Skomentuj poniżej, aby podzielić się swoją opinią
 3. Kliknij tutaj, aby otrzymać więcej informacji
 4. Udostępnij ten post, aby pomóc nam dotrzeć do większej liczby ludzi
 5. Zarejestruj się już dziś, aby otrzymać ekskluzywne oferty
 6. Polub naszą stronę, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami
 7. Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać najnowsze wiadomości

człowiek trzymający napis call to action

6. Dobierz odpowiednie hashtagi

Dzięki użyciu odpowiednich hashtagów twoje posty mogą dotrzeć do większego grona odbiorców. Jednak przy dodawaniu postów zasada „im więcej, tym lepiej” nie zawsze działa. Zwróć uwagę, że na każdej platformie społecznościowej są określone zasady dotyczące ich używania. Różne platformy społecznościowe wymagają różnych strategii hashtagowych. Na przykład, na Instagramie hashtagi są bardziej popularne niż na Twitterze, który ogranicza liczbę wstawianych hashtagów do 2-3 na post.

Jakich hashtagów używać?
 1. Znajdź popularne hashtagi związane z tematem twojego postu – możesz to zrobić poprzez wpisanie określenia w wyszukiwarce hashtagów i zobaczyć, jakie inne hashtagi są z nim powiązane.
 2. Stwórz unikalne hashtagi – jeśli nie znajdziesz odpowiednich hashtagów, które pasują do twojego postu, spróbuj stworzyć własne. Unikalne hashtagi są łatwiejsze do zapamiętania i bardziej angażujące.
 3. Obserwuj konkurencję – zobacz, jakich hashtagów używa twoja konkurencja.

7. Zadbaj o odpowiednią długość tekstu

Dostosuj długość tekstu do celu posta. Jeśli twoim celem jest zachęcenie do interakcji, to krótsze posty mogą działać lepiej. Natomiast jeśli jest nim przekazanie wartościowej informacji lub opowiedzenie historii, to posty mogą być dłuższe. Pamiętaj również o swojej grupie docelowej. Jeśli twoi odbiorcy mają krótką uwagę lub korzystają z urządzeń mobilnych, to warto zadbać o krótsze posty, które będą łatwiejsze i przyjemniejsze w czytaniu.

Już wiesz, jak pisać angażujące posty – zacznij teraz!

Masz już wiedzę, jak pisać posty, aby inni je czytali. Obecność na portalach społecznościowych stała się dla dobrze prosperujących marek koniecznością. Social media niosą ze sobą szereg korzyści takich jak: zwiększenie świadomości konsumentów na temat istnienia marki, czy wzmacnianie swojej pozycji konkurencyjnej. Aby z nich w pełni skorzystać, należy jednak świadomie wykorzystywać wszystkie narzędzia, które daje nam to medium. Ważna jest regularna i świadoma aktywność w postaci m.in. publikowania postów. Dobre posty angażują odbiorców, pozostawiają u nich pozytywne wrażenia na temat marki oraz budują lojalność, która wpływa na to, jaki produkt wybierze konsument podczas zakupów. Czy będzie to twój produkt? Przekonaj się. Twórz angażujące posty, wykorzystując 7 krótkich zasad. Określ swoją grupę docelową, zadbaj o wizualną prezentację posta, wybierz chwytliwy nagłówek, pisz zrozumiałym językiem, użyj CTA i hashtagów oraz prawidłowo dostosuj długość tekstu.

Jeśli szukasz dobrego copywritera lub wsparcia przy prowadzeniu fanpage – odezwij się do nas!

www.riseupagencja.pl

Najnowsze posty na stronie

Najlepsze oferty pracy w Kielcach – gdzie ich szukać?

Najlepsze oferty pracy w Kielcach – gdzie ich szukać?

W XXI wieku ofert pracy w Kielcach najlepiej szukać w Internecie. Jednak w sieci funkcjonuje wiele stron lepszych i gorszych, dlatego dobrze wiedzieć, z jakiej warto skorzystać. Na uwagę zasługuje serwis pracy GoWork.pl, z którym współpracuje wielu kieleckich...

TOP 10 książek marketingowych

TOP 10 książek marketingowych

Marketing. Jeden z najważniejszych elementów, który może poprowadzić firmę do sukcesu. Jednakże stale rozwijające się technologie i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że zrozumienie skomplikowanego świata marketingu może stać się wyzwaniem. Na...

Jak skutecznie wylogować się z Facebooka ze wszystkich urządzeń?

Jak skutecznie wylogować się z Facebooka ze wszystkich urządzeń?

Zapomniane sesje na urządzeniach to jak otwarte drzwi do prywatności. Każda z nich to potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego konta na Facebooku. Może się okazać, że nieświadomie pozostawiliśmy włączoną sesję na tablecie w kawiarni czy komputerze w pracy. A...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin