fbpx

Jak wyłonić zwycięzcę konkursu na Facebooku?

18 marca, 2023
Jak wyłonić zwycięzcę konkursu na Facebooku?

Każdy z nas raz na jakiś czas natrafia na różnego rodzaju posty konkursowe w mediach społecznościowych. Użytkownicy zazwyczaj chętnie biorą udział w takich akcjach. Słowo konkurs kojarzy się przecież pozytywnie, a każda perspektywa otrzymania jakiegoś dobra całkowicie za darmo jest bardzo atrakcyjna. Jak się jednak okazuje, zwyczajny post konkursowy oferujący atrakcyjne nagrody, nie zawsze jest taki niewinny i nieszkodliwy, jak się wydaje. O czym pamiętać, kiedy chcemy wziąć udział w konkursie na Facebooku? W jaki sposób zorganizować konkurs na Facebooku, który będzie zgodny z regulaminem portalu? Jak wyłonić zwycięzcę konkursu na Facebooku?

Jak zorganizować legalny konkurs na Facebooku? | inmarketing

Będąc organizatorem konkursu, należy najpierw dokładnie przeanalizować regulamin Facebooka i na jego podstawie ustalić własne zasady konkursu. To ważne, ponieważ w social mediach coraz częściej pojawiają się akcje przeprowadzane całkowicie nielegalnie i wbrew polityce prowadzonej przez portale. Takie działania nie tylko niszczą wizerunek firmy, ale i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

dziewczyna próbująca wyłonić zwycięzcę konkursu na Facebooku na laptopie

Co powinien zawierać regulamin konkursu?

Dobry regulamin zwiększa wiarygodność Twojej firmy i prowadzonych przez nią działań. Pamiętaj, aby zawrzeć:

 • podstawowe zasady, czyli warunki uczestnictwa w akcji i wymagania techniczne
 • sposób wyboru zwycięzcy konkursu
 • czas trwania konkursu
 • opis nagrody
 • zasady reklamacji
 • adnotację, że promocja nie jest w żaden sposób popierana ani sponsorowana przez Facebooka
 • informację o zasadach przetwarzania danych osobowych
 • politykę prywatności (w osobnym pliku)
  Nie zapomnij również wymienić organizatorów konkursu. Uczestnictwo powinno wiązać się z automatyczną akceptacją regulaminu.

smartphone z facebookiem na ekranie oraz notes i długopis

Przykładowe cele konkursów na Facebooku

 • Zaangażowanie społeczności – głównym celem promocji jest przyciągnięcie nowych odbiorców i zapoznanie ich z działalnością firmy, a także zachęcenie do interakcji starszych klientów.
 • Niski „próg wejścia” – konkurs nie powinien być skomplikowany ani wymagać zbyt wielkiego nakładu pracy, ponieważ zbyt duże wymagania zniechęcają odbiorców.
 • Atrakcyjność organizowanego konkursu – konieczne jest wzięcie pod uwagę preferencji klientów, aby trafić w ich potrzeby i jak najskuteczniej zachęcić ich do udziału.
 • Powiązanie promocji z branżą – post konkursowy na stronie firmowej powinien jasno informować użytkowników portalu o rodzaju działalności, jaką prowadzi firma.
 • Cel biznesowy – może być to zwiększenie sprzedaży, konwersji na stronie, zwiększenie rozpoznawalności czy poznanie preferencji klientów.

Zadanie konkursowe – jak może wyglądać?

Kiedy chcemy przeprowadzić konkurs, pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, powinno dotyczyć tego, co chcemy w ten sposób osiągnąć. Najprostsza forma zostawiania krótkich komentarzy pod postem z pewnością zwiększy polubienia strony i polepszy jej statystyki, ale nie osiągniemy w ten sposób raczej stałej i zaangażowanej grupy odbiorców.

Przykładem konkursu na Facebooku, którego zasady wyłonienia zwycięzcy zmuszają do nieco większego zaangażowania uczestników i zapoznania się ich z ofertą marki, jest akcja #PokaCoMasz Komputronika. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu zdjęcia lub krótkiego filmiku, na którym pokazuje się, jak używa się swojego sprzętu zakupionego u tej firmy. Warunkiem udziału jest udostępnienie tego w mediach społecznościowych z odpowiednimi hasztagami i oznaczając producenta. Co miesiąc wyłania się 3 najciekawsze zgłoszenia.

Taki rodzaj konkursu sam w sobie stanowi już formę zwiększania zasięgów, nieprawdaż?

ekran telefonu z ikonami social media

Na co zwrócić uwagę, organizując konkurs na Facebooku?

No właśnie, a kiedy należy postawić granicę między angażowaniem odbiorców a skłanianiem ich do nieuregulowanej prawnie promocji marki? Jak w tym przypadku działać legalnie i zgodnie z regulaminem Facebooka? O TYM PAMIĘTAJ:

 • Losowanie – jeśli nie chcesz być posądzony o nielegalne zachęcanie do udziału w grach hazardowych, zanim wybierzesz tą metodę wyboru zwycięzcy konkursu powinieneś udać się do Służby Celnej i złożyć tam wniosek, wypełnić dokumenty oraz uiścić opłatę.
 • Polubienia – w żadnym wypadku nie możemy zmuszać uczestników konkursu do polubienia naszego fanpage’a w ramach wzięcia udziału w promocji.
 • Dane osobowe uczestników i ich profile osobiste – udostępnienie posta konkursowego za pośrednictwem prywatnych osi czasu uczestników konkursu jako warunek uczestnictwa również będzie nielegalną praktyką.
 • Oznaczanie znajomych – nie możemy zmuszać uczestników do oznaczania znajomych pod postem konkursowym. Legalne będzie jedynie zachęcenie do uczynienia tego w ramach dodatkowej czynności.

Jak wyłonić zwycięzcę konkursu na Facebooku?

Wiemy już, że przeprowadzenie loterii w ramach konkursu wiąże się z dodatkowymi uregulowaniami prawnymi i nie jest najlepszą metodą na wyłanianie zwycięzcy. Znacznie lepiej będzie oprzeć wynik akcji na innych parametrach. Na przykład „konkurs wygrywa osoba, która napisze najciekawszy komentarz”. Mniej subiektywna będzie z pewnością metoda oparta na szybkości udzielonej odpowiedzi. Co ważne, zwycięzcę musisz wyłonić dokładnie na podstawie tych zasad, które zostały z góry określone w poście konkursowym.

dziewczyna zadowolona z wygranej w konkursie

Nagroda w konkursie

Dla uczestnika konkursu będzie to zdecydowanie kluczowa kwestia. Nagroda powinna być szczególnie atrakcyjna i pożądana, ponieważ tylko wtedy skłoni ona do udziału jak największą liczbę odbiorców.

W przypadku, kiedy w promocji bierze udział wielu chętnych, lepiej postawić na nagrody o niższej wartości materialnej, ale w większej ilości. Przeciwnie będzie w przypadku, w którym konkurs wymaga większego nakładu pracy oraz zaangażowania i przyciąga mniej zainteresowanych. Wtedy nagroda powinna mieć większą wartość.

Pamiętaj, aby koniecznie załączyć informację, kto jest fundatorem nagrody, jeżeli takiego posiadasz!

Najczęstsze błędy przy organizowaniu konkursów na Facebooku – przykłady

 • Zbyt niska wartość nagrody – nie będzie ona wystarczającą zachętą do wzięcia udziału w akcji.
 • Nagroda niedopasowana do specyfiki branży – nie zachęci ona użytkowników do rzeczywistego zainteresowania się firmą i nie doprowadzi do poszerzenia docelowej grupy odbiorców. Uczestnicy będą brali w niej udział tylko po to, aby wygrać atrakcyjną nagrodę. Dlatego grant powinien być spójny z obszarem, w którym działa firma np. studio masażu mogłoby zaoferować bony na darmowe zabiegi.
 • Źle sformułowany post konkursowy – nie przykuje on wystarczającej uwagi i nie zachęci on do zaangażowania się.
 • Naruszanie zasad Facebooka – taki konkurs najpewniej zostanie zgłoszony i zablokowany, co negatywnie odbije się na wizerunku firmy.
 • Brak zoptymalizowania pod kątem urządzeń mobilnych
 • Brak analizy statystyk i postępów kampanii
 • Brak jasno sprecyzowanych celów – inaczej powinien wyglądać konkurs, który skupia się głównie na zwiększeniu sprzedaży produktu, a inaczej ten, którego celem będzie wypromowanie profili na mediach społecznościowych.

puchar z wysypującymi się złotymi gwiazdkami na błękitnym tle

Dlaczego warto zorganizować konkurs na Facebooku?

Konkurs facebookowy jest naprawdę dobrym i ciekawym pomysłem na poszerzenie działań marketingowych Twojej firmy. Bezpośrednio angażuje on odbiorców, kształtuje wizerunek i zwiększa rozpoznawalność i zainteresowanie produktem. Aby zorganizować legalny konkurs, należy skupić się na absolutnych podstawach. Po pierwsze, na jasnym i kompletnym regulaminie konkursu i jego zgodności z zasadami Facebooka. Warto pamiętać też o zachęcającym poście konkursowym, podaniu warunku uczestnictwa czy uwzględnieniu nagród oferowanych w promocji. Konieczne będzie oczywiście podanie rozpoczęcia i zakończenia konkursu. Nie brzmi skomplikowanie, prawda? Wiedząc, jak wyłonić zwycięzcę konkursu na Facebooku, i Ty możesz rozpocząć tworzenie własnej kampanii konkursowej już teraz! 

Szukasz firmy do prowadzenia fanpage na Facebooku? Napisz do nas!

Najnowsze posty na stronie

Jak zdobyć follow na Instagramie | 7 sposobów

Jak zdobyć follow na Instagramie | 7 sposobów

Marzysz o tym, aby twój Instagram zaświtał tysiącami follow? Chciałbyś, żeby to nie tylko marzenie, ale rzeczywistość? Mam dla ciebie dobrą wiadomość - to możliwe! Wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ci zdobyć follow na Instagramie. Nie musisz...

Smycze reklamowe na zamówienie – hit czy kit?

Smycze reklamowe na zamówienie – hit czy kit?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego smycze reklamowe są tak skutecznym narzędziem marketingowym? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Was! W tym tekście omówimy, jak smycze reklamowe mogą zwiększyć świadomość marki oraz jakie korzyści płyną z ich...

Social media dla salonu tatuażu | Jak zacząć?

Social media dla salonu tatuażu | Jak zacząć?

W dzisiejszych czasach media społecznościowe stały się nieodłącznym narzędziem promocji i komunikacji dla wielu branż, w tym także dla salonów tatuażu. Fanpage tatuażysty na platformach takich jak Facebook czy Instagram może stanowić kluczowy element w budowaniu marki...

Pomysły na Facebook stories : 10 przykładów

Pomysły na Facebook stories : 10 przykładów

Szukasz świeżych i kreatywnych sposobów, aby wzmocnić swoją obecność na Facebooku? Chcesz wyróżnić się w tłumie i przyciągnąć uwagę swoich obserwatorów? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu! Dziś przedstawimy Ci inspirujące pomysły na Facebook Stories, które...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin