Prowadzenie bloga nie jest w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym. Każdy może założyć darmowy blog z własną domeną, na którym będzie dzielił się swoimi pasjami lub zaprezentuje ofertę prowadzonej przez siebie firmy czy stworzy z nim podstawę dla sklepu internetowego. Blogi stwarzają możliwość zbudowania bazy danych odbiorców i utrzymywania kontaktu ze swoją społecznością.
Zastanawiasz się nad założeniem bloga i stoisz przed wyborem odpowiedniej platformy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie i w jaki sposób założyć bloga WordPress krok po kroku.
WordPress – czym jest i dlaczego warto go wybrać?
Jedną z najpopularniejszych platform do prowadzenia bloga jest strona internetowa WordPress. Daje ona użytkownikom możliwość korzystania zarówno z darmowych lub płatnych motywów i np. wtyczki seo . Jest to platforma, wśród której można spotkać użytkowników WordPress, np. stację CNN czy redakcję Forbes, co świadczy o jej sprawnym działaniu. Strona jest intuicyjna i odnajdzie się na niej nawet początkujący bloger. Daje nieograniczone możliwości konfiguracji- pozwala stworzyć własny hosting, zamieścić opis bloga, dodawać i planować wpisy, zamieszczać komentarze, zdjęcia i wiele innych rzeczy. Ponadto za pomocą strony WordPress możemy stworzyć również forum, sklep internetowy czy portal ogłoszeniowy. Zaletą WordPress jest także możliwość połączenia z bramką płatności, serwisem Ceneo lub Allegro. System uchodzi za jeden z bezpieczniejszych i jest dobrym wyborem zarówno dla osób prywatnych, jak i właścicieli firm czy sprzedawców planujących założyć bloga.
Sprawdź również Jak założyć stronę na Facebooku bez konta?
Jak założyć blog WordPress – instrukcja
Na wstępie warto zaznaczyć, że WordPress jest rozwijany w dwóch kierunkach — możemy zdecydować się na instalację CMS (ang. Content Management System) na swoim serwerze — wybierając hosting, który nam odpowiada — jeśli posiadamy już nieco wiedzy informatycznej, lub skorzystać ze strony WordPress. Co to oznacza w praktyce? Otóż w tym drugim przypadku musimy liczyć się z tym, że nasz blog będzie umieszczony w subdomenie “nazwa-bloga.wordpress.com” oraz swoboda rozwijania strony będzie nieco ograniczona.
Przejdźmy teraz do szybkiego kursu zakładania bloga WordPress. Po pierwsze, potrzebujesz domeny oraz hostingu. Domena będzie Twoją wizytówką — jeśli planujesz dotrzeć tylko do polskich odbiorców, zdecyduj się na końcówkę „.pl”, natomiast jeśli będziesz kierować swoje treści do ludzi z różnych zakątków świata – „.com”. Jeśli zdecydowałeś się na CMS -instalację WordPressa na własnym serwerze, pobierzesz go z oficjalnej polskiej strony wordpress.org. Następnie zainstaluj aplikację WordPress na swoim hostingu i utwórz stronę www. Teraz czeka Cię zabawa — będziesz musiał wybrać a kategorię tematyczną, dostosować wygląd strony głównej, motyw, adres strony, a także zdefiniować dane logowania i utworzyć konto – w zależności od tego, czy będzie to blog firmowy, czy osobisty. Po przejściu tych kroków możesz już śmiało zagłębiać się w bardziej zaawansowane funkcje platformy i dostosowywać je do swoich preferencji.
Sprawdź również Jak założyć kanał na YouTube?
Najtrudniej jest zacząć, więc po kolei:
- Założenie bloga (wybór nazwy bloga, język witryny, własny hosting, własny serwer, instalacja wordpress).
- Początek konfiguracji bloga wordpress (strona główna, różnego rodzaju zainstalowane wtyczki).
- Stwórz własny wygląd bloga (landing page, motywy wordpress, obrazki profilowe).
- Zacznij od dodawania wpisów (wybierz kategorię wpisu, pozycjonuj najnowsze wpisy pod kątem seo, wybierz te, które chcesz mieć widoczne na stronie głównej).
Potem już z górki i twój blog WordPress stworzy statyczną stronę na Twojej własnej domenie 😉
Kto może prowadzić blog WordPress i jak robić to dobrze?
Tu nie istnieją ograniczenia — blogi są wizytówką zarówno osób prywatnych, jak i mniejszych oraz większych firm. Mogą powstawać w celach hobbystycznych oraz by utrzymać kontakt z klientami albo tworzyć sklep internetowy. Jak więc pisać bloga? Najlepsze blogi to takie, które prowadzone są regularnie. Nawet jeśli nie masz czasu dodawać postów codziennie, WordPress daje Ci możliwość ich wcześniejszego planowania. Pamiętaj o zadbaniu o estetyczną szatę graficzną, możesz dodawać pliki audio. Monitoruj również, w jaki sposób pisze konkurencja i wypracuj swój własny styl — to wskazówka przydatna szczególnie przy prowadzeniu blogów firmowych. Pamiętaj o tym, by dzięki wpisom zadbać o pozycjonowanie stron www. Spraw, aby odbiorcy bloga WordPress czuli się ważni i odpowiadaj na ich komentarze oraz wiadomości prywatne. Możesz zainspirować się przykładami kilku polskich blogów, które cieszą się popularnością w 2021 roku. Oto one:
- https://jasonhunt.pl/
- https://janinadaily.com/
- https://twojepierwszemieszkanie.pl/
- https://czytaj-na-walizkach.pl/
- https://pawelcisek.com/blog/
Powyższe blogi różnią się tematyką, lecz mogą stanowić podpowiedź, jak stawiać pierwsze kroki w prowadzeniu własnego bloga wordpress.
Jeśli ciekawi Cię ten temat, to tutaj mamy drugi artykuł o podobnej tematyce: Jak założyć manager reklam na Facebooku?
Już wiesz, jak założyć bloga na WordPress? | Zacznij działać!
Jeśli wahasz się, czy i Ty powinieneś założyć swojego bloga WordPress i czy dasz radę regularnie go prowadzić — nie czekaj już ani chwili dłużej. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozjaśniły Ci nieco takie kwestie jak: założenie bloga, prowadzenie bloga. Dzięki skorzystaniu z platformy WordPress może być ono miłym zajęciem, które nie zamieni się w krótkim czasie w męczący obowiązek. A jakie są Wasze doświadczenia z blogami? Dajcie znać w komentarzu!
Sprawdź również: