fbpx

Sklep internetowy krok po kroku [2023]

28 lipca, 2021
Sklep internetowy krok po kroku

Sklep internetowy | Krok po kroku o tym, co musisz wiedzieć, zanim go założysz!
Żyjemy w bardzo dziwnych czasach. Pandemia znacząco dotknęła wiele branż i jak można zaobserwować, wiele firm przeniosło swoją dzielność do internetu. Jest to o tyle bezpieczna forma, że w razie wprowadzanych obostrzeń, nadal można działać w pełnym wymiarze pracy. W takim razie, jak powinniśmy przygotować się do wprowadzenia swojej firmy na rynek e-commerce? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy by nie spróbować swoich sił w e-commerce – zapraszamy do lektury! Przedstawimy wam wytyczne jak zbudować sklep internetowy krok po kroku
.

Sklep internetowy krok po kroku | O tym musisz pamiętać!

☑ Biznesplan sklepu internetowego

Stwórz wizję swojej firmy, ustal główny cel oraz wartości. Ważne jest nie tylko ich określenie, ale również postępowanie zgodnie z nimi. Rozpisz dokładnie analizę SWOT – zastanów się na czym dokładnie Ci zależy i do czego zmierzasz w swoich działaniach. Czym cechujesz się Ty i Twoja firma, jakie masz umiejętności i jaki jest cel Twojego działania oraz przeanalizuj dokładnie mocne i słabe strony, szanse oraz zagrożenia Twojego biznesu.

Biznesplan sklepu internetowego. Krok po kroku


☑ Analiza konkurencji

Aby mieć świadomość swojej marki osobistej, musisz mieć również świadomość występującej konkurencji i prowadzonych przez nią działań. Analiza konkurencji jest niezbędna dla każdego sklepu internetowego, który chce odnieść sukces. Pozwala ona na zrozumienie, jakie są mocne i słabe strony konkurencji, a także na wyciągnięcie wniosków na temat tego, jak można wykorzystać te informacje do wzmocnienia własnej pozycji na rynku. Analiza konkurencji może pomóc w określeniu, jakie produkty i usługi oferują konkurenci, jakie są ich ceny, jakie są ich strategie marketingowe i jakie są ich mocne i słabe strony. Analiza konkurencji może również pomóc w określeniu, jakie są trendy na rynku i jak można je wykorzystać do wzmocnienia własnej pozycji. Wszystkie te informacje są niezbędne do prawidłowego zarządzania sklepem internetowym i zapewnienia jego sukcesu.


☑ Platforma sprzedażowa sklepu

Zastanów się na jakiej platformie albo z jakiego oprogramowania, będziesz korzystał na początku swojej działalności. To czy rozpoczniesz działania na platformach sprzedażowych, czy na własnej stronie internetowej – zależy wyłącznie od Ciebie. Zastanów się, która forma na samym początku będzie dla Ciebie najkorzystniejsza i przyniesie oczekiwany skutek. Musi być przede wszystkim przejrzysta, czytelna, atrakcyjna i szybko się wczytywać.

Sprzedaż w sklepie internetowym


☑ Domena i hosting

powinniśmy zadbać o jak najlepszą domenę internetową. Dobra domena internetowa powinna być niepowtarzalna – krótka, łatwa do zapamiętania i wymówienia. Warto pamiętać, że domena jest wizytówką sklepu internetowego. Oprócz domeny musisz zadbać o miejsce na serwerze, gdzie tą stronę umieścisz – nazywa się to hostingiem.

Wybór domeny oraz hostingu dla sklepu internetowego. Krok po kroku


☑ Asortyment sklepu internetowego

Przed założeniem sklepu zorientuj się w cenach i dostawcach produktów, które będziesz chciał sprzedawać. Jest to kluczowa informacja. Dobrzy i sprawdzeni dostawcy to połowa sukcesu. Sklepy internetowe oferują szeroki wybór produktów, które można sprzedawać. Mogą to być produkty fizyczne, takie jak ubrania, obuwie, akcesoria, sprzęt elektroniczny, książki, zabawki, meble, a nawet żywność. Można również sprzedawać produkty cyfrowe, takie jak e-booki, muzyka, filmy, aplikacje, gry i inne pliki cyfrowe. Sklepy internetowe są idealnym miejscem do sprzedaży produktów, ponieważ są one dostępne dla szerokiego grona klientów, a także są wygodne i łatwe w użyciu.

Asortyment sklepu internetowego


☑ Opakowania na produkty

Wysyłając produkty do klientów, musisz je w coś spakować. Czy będą to folie, kartony, koperty bąbelkowe czy może palety? Zorientuj się w cenach, czasie realizacji oraz dostępności. Być może będziesz chciał przygotować personalizowane opakowania dla Twojej firmy? Opakowania na produkty w sklepie internetowym są bardzo ważne, ponieważ są one pierwszą rzeczą, jaką klienci widzą, gdy otrzymują swoje zamówienie. Dobrze zaprojektowane opakowanie może zwiększyć zadowolenie klienta z zakupu i zachęcić go do ponownego skorzystania z usług sklepu. Dobre opakowanie może również zapewnić bezpieczny transport produktu, zmniejszając ryzyko uszkodzenia go w trakcie dostawy. Dobre opakowanie może również zwiększyć wizerunek marki, ponieważ może być wykorzystane jako narzędzie marketingowe, które zachęca klientów do zakupu produktu.


☑ Firmy dostarczające paczki

(poczta, InPost, kurierzy) – aby nie biegać z każdą paczką na pocztę czy do kuriera, warto nawiązać z nimi stałą współpracę. Wraz z rozwojem Twojej firmy zamówień będzie coraz więcej, więc dobrze by było by podwykonawcy odbierali paczki bezpośrednio z Twojego magazynu. Zastanów się również czy będziesz chciał wysyłać je również za granicę.


☑ Zdjęcia

Większość ludzi jest wzrokowcami. Możesz mieć najlepszy produkt, lecz jeśli zdjęcia będą wyglądać fatalnie, jest duże prawdopodobieństwo, że możesz nic nie sprzedać. Zastanów się, czy jest możliwość otrzymania zdjęć od producenta, zorientuj się, jaki jest koszt zakupu odpowiedniego sprzętu do robienia zdjęć lub zlecenia tego firmie zewnętrznej.

Dobre zdjęcia produktów są niezwykle ważne w sklepie internetowym, ponieważ są one jedynym sposobem, w jaki klienci mogą zobaczyć produkt. Zdjęcia produktów są pierwszym czynnikiem, który wpływa na decyzję zakupową klienta. Jeśli zdjęcia są nieostre, nieatrakcyjne lub nieodpowiednio wyświetlone, może to zniechęcić klienta do zakupu. Dobre zdjęcia produktów są również ważne, ponieważ pomagają w budowaniu zaufania do marki. Klienci chcą wiedzieć, czego mogą się spodziewać po produkcie, a dobre zdjęcia produktów pomagają im w tym.

Dobrze wykonane zdjęcia produktów w sklepie internetowym. Sklep internetowy krok po kroku


☑ Regulamin sklepu internetowego

Najprościej regulamin internetowego można określić jako zbiór zasad oraz norm, zawartych w jednym dokumencie i regulujących sposób realizacji transakcji na Twojej stronie internetowej. Regulamin porządkuje także takie kwestie jak komunikacja z klientem i struktura Twojego sklepu i stanowi zbiór informacji dla klienta. Regulamin jest niezbędny.


☑ Księgowość

Jeśli jesteś zielony w temacie księgowości, warto zlecić to firmie zewnętrznej. Dziś bardzo popularne jest korzystanie z usług biur księgowe on-line. Oferują one swoje usługi w bardzo korzystnych cenach. Jeśli jednak sam zdecydujesz się na prowadzenie swojej księgowości, warto pomyśleć o programach które Ci w tym pomogą – np. wFirma lub iFirma.

Wybór księgowej dla swojej działalności on-line. Sklep internetowy krok po kroku


☑ Kasa fiskalna

Prowadząc sprzedaż w internecie na rzecz osób fizycznych (nie prowadzących działalności gospodarczej) jest zobowiązany do ewidencjonowania swojej sprzedaży na kasie fiskalnej. Jest jednak możliwość uzyskania zwolnienia z wystawiania paragonów. Przed rozpoczęciem biznesu zorientuj się jak to wygląda u Ciebie i czy jest Ci ona niezbędna.


☑ Założenie działalności

Podstawą do założenia sklepu jest założenie działalności. Sprawdź czy musisz być płatnikiem VAT, czy nie. Zastanów się jaka będzie dla Ciebie najlepsza forma opodatkowania. Podstawowym PKD dla sklepu internetowego jest 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Zorientuj się jak wyglądają wszystkie formalności. Jeśli będziesz miał przygotowane wszystkie elementy do założenia sklepu (towar, dostawcy, platforma itp.) – wtedy załóż działalność.


☑ SEO

Pozycjonowanie sklepu w Google to bardzo skuteczna metoda na zwiększenie sprzedaży w swojej firmie. Poprzez systematyczne działanie tj. pisanie bloga, dodawanie strony do katalogów firm, wykupowanie płatnych linków itp. budujemy pozycję strony, tak by mogła znaleźć się wyżej w wyszukiwarkach i byś mógł dać klientowi szansę znalezienia jej.

SEO, czyli pozycjonowanie sklepu internetowego krok po kroku


☑ Google Ads

Daj o sobie znać klientom, którzy szukają firm takich jak Twoja w Mapach i wyszukiwarce Google. Możesz promować swoją firmę w Google na podstawie konkretnych fraz kluczowych. Wyświetlaj swoje reklamy wtedy gdy ktoś ich wyszukuje.


☑ Social Media

W dzisiejszych czasach social media są świetnym narzędziem do budowania relacji z klientem ale i również genialnym narzędziem sprzedażowym. Poprzez opcje targetowania reklam, które dają nam Facebook oraz Instagram, możemy dotrzeć bezpośrednio do osób zainteresowanych naszym produktem. Fanpage jest świetnym miejscem do budowania swojej marki w internecie.

Sprawdź nasz artykuł, gdzie opisujemy 5 powodów, dlaczego social media są tak ważne: https://www.riseupagencja.pl/socialmedia-dlaczego-warto/

Dlaczego warto prowadzić sklep internetowy?

Prowadzenie sklepu internetowego to doskonały sposób na zarabianie pieniędzy. Jest to bardzo wygodny sposób na sprzedaż produktów i usług, ponieważ można to robić z dowolnego miejsca na świecie. Sklepy internetowe są również bardzo wygodne dla klientów, ponieważ mogą one dokonywać zakupów w dowolnym czasie i miejscu. Sklepy internetowe są również bardzo wydajne, ponieważ nie trzeba wydawać dużo pieniędzy na reklamę i marketing. Można również zaoszczędzić na kosztach personelu, ponieważ sklep internetowy może być obsługiwany przez jedną osobę. Sklepy internetowe są również bardzo elastyczne, ponieważ można je łatwo dostosować do potrzeb klientów

Czy sklep internetowy może być opłacalny?

Sklep internetowy może być opłacalny, jeśli jest prowadzony w sposób profesjonalny. Przede wszystkim należy zadbać o dobrą stronę internetową, która będzie przyciągać klientów. Następnie należy zadbać o dobre zarządzanie zamówieniami, dostawami i płatnościami. Ważne jest również, aby sklep internetowy oferował wysokiej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Dobrym pomysłem jest również zapewnienie klientom wygodnych metod płatności, takich jak karty kredytowe, PayPal i inne. Jeśli wszystkie te elementy są właściwie zarządzane, sklep internetowy może być opłacalnym biznesem.

Kto może prowadzić sklep internetowy?

Kto może prowadzić sklep internetowy? Odpowiedź jest prosta – każdy! Sklepy internetowe są dostępne dla wszystkich, którzy mają odpowiednie umiejętności i zasoby, aby je prowadzić. Wymagane jest zrozumienie technologii, zasad marketingu internetowego i zarządzania sklepem. Osoby, które chcą prowadzić sklep internetowy, muszą mieć wiedzę na temat tworzenia stron internetowych, projektowania graficznego, obsługi klienta i innych ważnych aspektów prowadzenia sklepu. Osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy, mogą skorzystać z usług firm zewnętrznych, które oferują wsparcie w zakresie tworzenia sklepów internetowych.

Ile można zarobić prowadząc sklep on-line?

Prowadzenie sklepu on-line może być bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Zarobki zależą od wielu czynników, takich jak wybór produktów, które oferuje sklep, jego wygląd i funkcjonalność, a także skuteczność marketingu. Przy odpowiednim zarządzaniu sklepem on-line można zarobić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, jak dobrze zarządzasz swoim sklepem i jak skutecznie promujesz swoje produkty.

Skąd brać produkty do sklepu internetowego?

Produkty do sklepu internetowego można pozyskać z wielu źródeł. Jednym z najpopularniejszych jest bezpośrednie zakupy od producentów lub hurtowników. Można również skorzystać z usług dropshippingu, w którym produkty są dostarczane bezpośrednio do klienta przez dostawcę. Innym sposobem jest zakup produktów na aukcjach internetowych lub od innych sprzedawców. Wszystkie te metody pozwalają na zdobycie produktów w konkurencyjnych cenach, co pozwala na zwiększenie zysków ze sprzedaży.

Sklep internetowy krok po kroku | Zacznij działać!

Sklep internetowy krok po kroku – czy już wiesz, co masz robić?
Jak widzicie, jest trochę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę zakładając swój sklep. Pamiętajcie o tym, że ilość godzin w dobie jest mocno ograniczona, a w miarę rozwoju Waszego biznesu, czasu będzie coraz mniej. Warto więc posiłkować się firmami zewnętrznymi.

Agencja Social Media Rise Up oferuje Wam kompleksową obsługę kanałów social media tj. Facebook oraz Instagram. Możemy zająć się również przygotowaniem opisów oraz artykułów na Twoją stronę, jak i projektowaniem grafik. Zostaw to specjalistom, daj sobie pomóc, daj się polubić w sieci!

Napisz na biuro@riseupagencja.pl – pomożemy!

riseupagencja.pl

Sprawdź również:

Najnowsze posty na stronie

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Kubki z nadrukiem stanowią nie tylko praktyczny element codziennego użytku, ale również oryginalny sposób na wyrażenie siebie, upamiętnienie ważnych chwil czy promocję marki. Różnorodność technik nadruku sprawia, że możliwości personalizacji są niemal nieograniczone,...

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Wyobraź sobie firmę, która pulsuje energią pracowników, rozbrzmiewa echem ich sukcesów i przyciąga talenty niczym magnes. To realny obraz organizacji, której strategia employer brandingu w mediach społecznościowych jest skuteczna. W dzisiejszej cyfrowej...

Co to jest Facebook i jak działa?

Co to jest Facebook i jak działa?

Zastanówmy się na moment – co sprawia, że codziennie logujemy się na Facebooka? Czy to chęć utrzymania kontaktu z dalekimi znajomymi, potrzeba bycia na bieżąco z wydarzeniami świata, czy może apetyt na niestandardowe rozrywki podane wprost do naszej cyfrowej kieszeni?...

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Zastanawiasz się nad zakupem nowego iPhone? A może już masz najnowszy model smartfona Apple? iPhone 15 to nie tylko świetny wybór, ale też jeden z najlepszych telefonów dostępnych na rynku w 2023 roku. Smartfon ma sporo funkcjonalności, a ich liczbę możemy zwiększyć...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin