fbpx

Teksty SEO – Długie czy krótkie? Sprawdź, jak długie powinny być

4 stycznia, 2023
Teksty SEO. Jak długie treści pisać?

Teksty SEO bardzo często służą nam do pozycjonowania naszej strony internetowej i często skrzętnie je optymalizujemy, aby zawierały odpowiednie słowa kluczowe oraz były odpowiednio zbudowane.

Często jednak nie przykładamy większej wagi do długości tekstu SEO i nie decydujemy świadomie, jak długie powinny być. Jest to bardzo ważna kwestia, która wpływa na proces pozycjonowania i pomaga wykonywać nam ten proces. Zapoznaj się z artykułem, by dowiedzieć się, czy Twoje teksty są odpowiednio długie.

Człowiek analizujący, jak długie powinny być teksty SEO na bloga.

Czym jest długość tekstów w SEO?

Długość tekstów SEO to po prostu długość tekstów pozycjonujących, które zamieszczamy na naszej stronie internetowej w celu pozycjonowania witryny. Najczęściej są one liczone według dwóch miar.

Przede wszystkim są to znaki ze spacją (ZZS). Kupując teksty lub tworząc je w edytorach tekstowych, to właśnie głównie w takiej formie otrzymujemy informacje, jak długi jest tekst. Przeciętnie teksty umieszczone na stronach internetowych mają ok. 3000 – 4000 znaków ze spacją. Jest to standardowy średni tekst, który najczęściej pojawia się na portalach internetowych.

Drugą miarą, według której możemy obliczyć długość tekstu SEO, są słowa. Tekst o długości ok. 1000 słów to treść złożona z ok. 6000 znaków ze spacją.

Pozycjonowanie tekstów SEO w Internecie.

Sprawdź również: Czym zajmuje się copywriter?

Dlaczego długość tekstu SEO jest ważna?

Długość tekstów SEO wbrew pozorom jest bardzo ważna i wie o tym każdy wprawiony copywriter. Jest to jeden z głównych czynników, które decydują, czy dany tekst jest jakościowy, jak pozytywnie zostanie oceniony przez roboty indeksujące Google i czy zwiększy ruch na naszej stronie internetowej. Długość tekstu świadczy o tym, ile contentu publikujemy na naszej stronie internetowej i ile wiadomości prezentujemy naszym odbiorcom. Wyszukiwarka Google zdecydowanie mocniej będzie premiować witryny, które oferują dużo większą ilość informacji swoim odbiorcom, aniżeli te, które publikują ich zdecydowanie mniej.

Prawidłowość ta ma konkretne przełożenie w algorytmach pozycjonujących i jest bardzo dokładnie oceniana. Ilość zawartych informacji na stronie jest również jednym z ważniejszych czynników rankingowych, a więc długość tekstów, jakie publikujemy, jest tak samo ważna, jak słowa kluczowe, które w nim zawieramy oraz optymalizacja ogólna tekstu.

Jak długość tekstów SEO wpływa na pozycjonowanie?

Długość tekstu jest również ważna z praktycznych względów. Dzięki temu parametrowi możemy wpływać na pozycję naszej witryny wyszukiwarce Google. Możemy publikować większe ilości treści, aniżeli nasi bezpośredni konkurenci a przez to być lepiej oceniani od bezpośredniej konkurencji.

Długość tekstu jest również stosunkowo prostym czynnikiem do oszacowania. Przy pomocy tego parametru możemy dość łatwo zwiększać atrakcyjność contentu, który dodajemy na naszą stronę internetową. Warto zatem pamiętać o tym, gdyż przy pomocy innych elementów pozycjonujących często nie będziemy w stanie tak łatwo poprawiać naszej witryny w oczach Google.

Kobieta siedząca przy laptopie i zastanawiająca się jak długi tekst powinna napisać.

Jak długie teksty SEO pisać?

Jednym z najważniejszych pytań przy tym temacie jest to, jak długie teksty SEO powinniśmy pisać. Nie ma jednej, konkretnej, złotej odpowiedzi na to pytanie, która byłaby uniwersalna we wszystkich przypadkach.

Przede wszystkim powinniśmy określić, jakie długości tekstów SEO potrzebujemy, aby odnieść największe korzyści. Musimy wyznaczyć taką długość – przynajmniej orientacyjnie, aby wyprzedzać naszych bezpośrednich rywali i nie pisać zbyt długich treści. Nie będą one przynosiły wtedy adekwatnych profitów do ich długości.

Narzędzia do pisania tekstów pod kątem SEO

Aby określić długość tekstów SEO, jakie powinniśmy pisać, musimy skorzystać z narzędzi SEO. Dostępne są one za darmo lub odpłatnie w internecie. Dobrym przykładem jest np. Senuto czy Contadu, czyli narzędzia wspierające pisanie treści SEO. Po podaniu konkretnych słów kluczowych, pod którymi pozycjonujemy witrynę lub fraz głównych tekstu, otrzymamy analizę, jakie przeciętnie długości tekstu obowiązują, przy tego typu wyrażeniach. Następnie dane narzędzie zasugeruje nam, jaką długość tekstu powinniśmy utworzyć, aby przewyższały one większość umieszczonych i opublikowanych artykułów w sieci.

Kobieta pisząca teksty na stronę internetową. Copywriting.

Audytowanie witryn konkurencji, a teksty SEO

Bardzo przydatną odpowiedzią jest również samodzielne audytowanie witryn, z którymi rywalizujemy w danej kategorii tematycznej w Google. Możemy zatem przeglądać stronę internetową rywali i samodzielnie określać jak długie treści publikują. Dzięki temu dowiemy się, jaką strategią obrały i w jaki sposób zajmują się publikacją contentu.

Możemy również wykonywać darmowy automatyczny audyt w sieci ich stron internetowych. Nie potrzebujemy do tego dostępu do tych witryn. Audyty dostarczą nam wielu informacji odnośnie do contentu czy słów kluczowych, pod którymi nasi rywale pozycjonuję się w internecie. Dzięki takiemu przeglądowi będziemy mogli lepiej zrozumieć naszą konkurencję. Nie będziemy bazowali jedynie na konkretnych liczbach z narzędzi SEO, które mówią nam jak długie teksty tworzyć.

Teksty SEO – dlaczego nie warto pisać zbyt długich tekstów?

Jeśli mówimy o długości tekstu, warto również powiedzieć, dlaczego nie warto pisać zbyt długich treści. Choć może wydawać się to pozytywne, po przekroczeniu pewnej długości tekstów SEO nie będziemy odnosili aż tylu korzyści, jak z tych dopasowanych pod kątem długości.

Oczywiście, im dłuższe teksty publikowane na naszej stronie internetowej, tym lepiej dla naszej witryny. Korzystniejszy jest także sygnał dla wyszukiwarki Google. Nie warto jednak marnować potencjału ilości treści, jaką możemy publikować na naszej stronie internetowej.

Człowiek pracujący przy komputerze. Pisze teksty na bloga.

Jak długie teksty SEO pisać?

Czy już wiesz, jak długie teksty SEO pisać? Jeśli dokładnie określimy długość wszystkich tekstów, jakie powinniśmy dodać na naszą witrynę i zastosujemy się do niej, będziemy mogli dodać po prostu więcej efektywnych artykułów i wpisów blogowych. Przełoży się to na podniesienie drugiego czynnika wpływającego na ocenę treści, czyli ilości wpisów na stronie. Warto przy tym pamiętać o przydatnych narzędziach typu Senuto i Contadu do kontrolowania treści SEO.

Jeśli chcemy publikować dużo dłuższe treści, aniżeli te, które są potrzebne w naszej sytuacji, jak najbardziej możemy to robić. Z pewnością działanie takie, zaowocuje w przyszłości i kiedy będziemy stawali się coraz większą marką na rynku. Możemy jednak lepiej spożytkować czas i środki, które przeznaczamy na tworzenie długich treści. Można tworzyć inne artykuły z nowymi słowami kluczowymi zwiększające ilość artykułów na naszej witrynie.

Rise Up | Prowadzenie Facebooka Szczecin | Copywriting Szczecin

tel. 730-061-041 | mail: biuro@riseupagencja.pl

_
Sprawdź również:

Najnowsze posty na stronie

Jak zweryfikować prawdziwość polubień na fanpage na Facebooku?

Jak zweryfikować prawdziwość polubień na fanpage na Facebooku?

W dzisiejszych czasach social media stanowią integralną część życia online. Fanpage'e zapewniają społecznościom miejsce do współdzielenia informacji, interakcji oraz czerpania korzyści z treści, ofert i aktualizacji. Tysiące lajków na fanpage wydają się imponujące,...

Kiedy warto pozycjonować stronę z Agencją SEO?

Kiedy warto pozycjonować stronę z Agencją SEO?

Samodzielne pozycjonowanie strony internetowej może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją profesjonalne agencje SEO, które są w stanie skutecznie poprawić widoczność naszej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Kiedy warto skorzystać z usług takiej...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin