fbpx

Słowa kluczowe dla strony WWW – Czym są i dlaczego są ważne?

9 stycznia, 2023
Słowa kluczowe dla strony WWW – co powinieneś wiedzieć?

Słowa kluczowe dla strony WWW często pojawiają się w wielu kontekstach pozycjonowania, a także tworzenia i prowadzenia strony internetowej. Czasami jedyną wiedzą, jaką posiadamy na temat słów kluczowych, jest to, że są one potrzebne i korzystne dla naszej witryny. To pod nimi będziemy widoczni w wyszukiwarce Google.

Z pewnością jest to zbyt mała ilość wiedzy, którą posiadamy, a która usystematyzowana może pomagać nam promować naszą witrynę w Google. Czym zatem są słowa kluczowe? Dlaczego są ważne oraz skąd je pozyskiwać i jak dodawać je na naszą stroną internetową. O tym wszystkim piszemy poniżej.

Wyszukiwanie słów kluczowych dla strony www.

Czym są słowa kluczowe dla strony WWW?

Słowa kluczowe to pojedyncze wyrażenia lub grupy wyrażeń będące kilkoma słowami odzwierciedlającymi dane zapytanie. Służą one do rozpoznawania tematyki strony internetowej i wyświetlania jej wyszukiwarce Google w odpowiedzi na wprowadzone zapytania przez użytkowników. Słowami kluczowymi, mogą być zwykłe słowa tematyczne, dłuższe ciągi wyrazów czy wręcz całe zdania i stwierdzenia.

Typy słów kluczowych dla strony WWW

Ogólnie istnieje kilka typów słów kluczowych, jeśli chcemy zagłębić się nieco w ten temat. Są to główne frazy, frazy poboczne, lokalne słowa kluczowe, frazy brandowe i długie ogony.

Główne słowa kluczowe

Główne frazy kluczowe to najczęściej występujące i najbardziej podkreślane frazy na danym serwisie. To one padają najczęściej i to wokół nich buduje się widoczność witryny w Internecie.

Poboczne słowa kluczowe

Poboczne słowa kluczowe to mniej popularne wyrażenia, które stanowią tło dla głównych fraz. Dodajemy ich na stronie dużo więcej, ale nie są one aż tak podkreślone oraz występują w małych ilościach.

Brandowe słowa kluczowe

Brandowe słowa kluczowe to nazwy marek i słowa posiadające nazwy firm. To dzięki nim wyszukujemy konkretne produkty, firmy czy usługi, a także podkreślamy naszą firmę w Internecie.

Lokalne słowa kluczowe

Lokalne słowa kluczowe to z kolei frazy tematyczne rozszerzone o nazwę miejscowości lub same nazwy regionów czy lokalizacji. Używa się ich głównie przy pozycjonowaniu lokalnym, aby podkreślić lokalny charakter danej witryny.

Długie ogony

Long taile to długie ogony, czyli zdania, wyrażenia lub pytania. Składają się one najczęściej z kilku, a nawet kilkunastu słów i są traktowane jako pojedyncze frazy. Często wykorzystywane są przy pozycjonowaniu pod wyszukiwanie głosowe, gdzie właśnie takie wyrażenia wprowadza się do wyszukiwarki Google poprzez mikrofon.

Szukanie słów kluczowych dla strony WWW

Dlaczego słowa kluczowe są tak istotne dla witryny?

Słowa kluczowe są bardzo ważnym elementem pozycjonowania, który decyduje o ostatecznym kształcie promowania naszej witryny w Google. Jest to jedyna możliwość przekazania wyszukiwarce Google, o czym jest nasza strona internetowa i na jakie pytania ma być wyświetlana w wyszukiwarce.

Czy istnieją alternatywy dla słów kluczowych?

Oprócz słów kluczowych nie ma praktycznie żadnych innych sposobów, aby poinformować Google, w jakich momentach powinno wyświetlać nasz serwis w internecie. Ewentualnie, po części jedynie dostosowanie strony do urządzeń mobilnych. Jest to jednak marginalny wpływ na to, jak będzie widoczna nasza witryna w internecie. Słowa kluczowe są jedynym, główny i najważniejszym elementem, dzięki któremu komunikujemy się z Google.

Możliwości, jakie daje SEO

Poprzez słowa kluczowe możemy również bezpośrednio zarządzać listą wyrażeń, pod którymi będziemy widoczni w Internecie. Możemy robić to świadomie i w kontrolowany sposób. Jest to zatem potężne narzędzie do decydowania o kształcie pozycjonowania naszej witryny. To bardzo ważne, gdyż pozwala obierać odpowiedni kierunek SEO dostosowany do naszych potrzeb, a także zwiększać skuteczność i efektywność pozycjonowania. Przy pomocy innych narzędzi nie możemy tak łatwo zmieniać targetowania odbiorców i osób, do których będzie trafiał nasz przekaz reklamowy.

Możliwości jakie daje SEO.

Jak wykorzystać potencjał słów kluczowych dla strony WWW?

Słowa kluczowe możemy zmieniać w trakcie pozycjonowania, dzięki czemu możemy również zmieniać widoczność naszej witryny w Internecie. Jest to bardzo istotny element, który można porównać do kierownicy samochodu. Nawet jeśli auto to najlepszy model na rynku, jeśli nie będzie odpowiednio kierowane, nie zajedzie do celu.

Podobnie sprawa ma się ze słowami kluczowymi, które umożliwiają komfortowe i trafne prowadzenie naszej witryny w Internecie tak, aby nasza strona trafiła do odpowiednich osób. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że zainwestujemy dużą sumę pieniędzy, nie będziemy mogli zmienić pozyskiwania klientów i będziemy musieli długotrwale działać w jednej branży, w jednej kategorii czy pod konkretnymi słowami kluczowymi.

Skąd pozyskiwać propozycje słów kluczowych dla strony WWW?

Słowa kluczowe możemy pozyskiwać z wielu miejsc. Przede wszystkim, mogą być to nasze pomysły, które pojawią się w naszej głowie. Mając doświadczenie i znajomość danej konkretnej branży, możemy samodzielnie ustalać, pod jakimi hasłami tematycznymi chcemy być widoczni w internecie.

/

Planowanie contentu marketingowego SEO na styczeń.

Planer słów kluczowych i generator keyword

Aby jednak precyzyjnie określić czy dane słowa kluczowe będą dawały nam profity i duży ruch organiczny, możemy korzystać z planera słów kluczowych Google lub zewnętrznych keyword generatorów. Oba rozwiązania działają na podobnej zasadzie. Po wpisaniu głównego hasła tematycznego uzyskamy spis wszystkich najpopularniejszych słów kluczowych dla danej tematyki.

Zewnętrzne keyword generatory w wersji premium, mogą oferować nawet zaawansowane statystyki słów kluczowych łącznie z ich popularnością czy ilością konkurencji. Dzięki temu można dość dokładnie oszacować stosunek popularności do trudności pozycjonowania i wybierać te słowa kluczowe, które będą dawały najlepsze rezultaty.

Dobór słów kluczowych

Dobierz słowa poprzez analizę

Słowa kluczowe możemy dobierać, analizując inne strony internetowe np. konkurencyjnych serwisów. Możemy robić to prosto poprzez automatyczne audyty i sprawdzenie, pod jakimi słowami kluczowymi to one są widoczne w internecie. Słowa kluczowe możemy również dobierać przy pomocy narzędzia Google Trend, które ukazuje aktualne trendy wyszukiwań, jakie panują w Google.

Zleć to specjalistom

Dobór słów kluczowych jest jednak bardzo ważnym elementem, który powinniśmy wykonać solidnie i rzetelnie. Jeśli samodzielnie nie potrafimy dobrze dobrać fraz, pod którymi będziemy pozycjonować naszą stronę internetową, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tej pracy specjalistom.

Na rynku działa wielu specjalistów SEO, a także agencji marketingowych, które specjalizują się w tym zadaniu. Specjaliści dobiorą dla naszej witryny adekwatne słowa tematyczne, aby odzwierciedlały tematykę naszej strony. Wybiorą takie słowa kluczowe, które, mogą dostarczyć nam najwięcej profitów. Wybiorą również te frazy, które pomogą spełniać nam nasze cele, jakie posiadamy.

Zrób to sam luz zleć

Pewne słowa kluczowe mogą pomagać pozyskiwać nam ogólnie duży ruch, a inne frazy, mogą pozyskiwać mniejszą ilość ruchu organicznego, który za to będzie bardziej jakościowy pod kątem sprzedaży. Dobór słów kluczowych dla witryny składa się z wielu takich niuansów. Określając słowa kluczowe, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów lub skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Gdzie umieszczać je na stronie?

Wiemy już, skąd możemy pozyskiwać słowa kluczowe dla naszej witryny. Warto również przedstawić miejsca, w których możemy je umieszczać na naszej stronie internetowej.

Content

Pierwszym i jak najbardziej naturalnym kierunkiem są teksty, artykuły czy wpisy blogowe, czyli content, jaki zamieszczamy na naszej witrynie. Jest to miejsce jak najbardziej trafne, gdzie możemy umieszczać słowa kluczowe w praktycznie dowolnej formie.

Możemy umieszczać je w różnych natężeniach, konfiguracjach, wyróżniać je, a także odmieniać — nawet często w nienaturalny sposób, który będzie lepszy dla widoczności naszej witryny w Google. Jest to pierwsze i najważniejsze miejsce, gdzie możemy dodawać słowa kluczowe na naszej witrynie. Od tej lokalizacji zawsze powinniśmy zaczynać, gdyż to właśnie w tym miejscu roboty indeksujące Google w pierwszej kolejności sprawdzają tekst i wyłapują najczęściej powtarzające się charakterystyczne zwroty.

Na ekranie laptopa narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych dla strony internetowej.

Adresy URL

Kolejnym miejscem, gdzie możemy dodawać słowa kluczowe, są adresy URL, zarówno strony głównej, jak i konkretnych podstron serwisu. Wbrew pozorom są to istotne miejsca, które jak wskazuje Google, powinny być tworzone w zgodzie z zasadą user friendly. To znaczy, że powinny być przyjazne dla użytkowników. Oznacza to głównie umieszczenie najważniejszych fraz w adresie URL.

Najważniejsze słowa kluczowe powinno zawierać się w głównym adresie strony internetowej. Inne słowa kluczowe możemy umieszczać w adresach URL podstron po sleszu. Tutaj mamy większą możliwość takiego działania niż przy domenie głównej. Dzięki temu zarówno użytkownicy będą wiedzieli, w jakiej części serwisu się znajdują, jak i również Google otrzyma jasny przekaz, o czym jest dana podstrona.

Metadane

Metadane to kolejne miejsce, które powinno zawierać odpowiednie słowa kluczowe, pod którymi pozycjonujemy naszą witrynę w internecie. Jest to tytuł, a także opis strony występujący wraz z linkiem jako wynik wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Przede wszystkim widzą go użytkownicy poszukujący informacji na konkretny temat, ale także roboty indeksujące Google, dla których jest to kolejny mocny sygnał o tematyce naszej strony.

Nazwy plików, atrybuty ALT i multimedia

Słowa kluczowe dla strony WWW powinniśmy umieszczać również w nazwach plików, które wgrywamy na nasz hosting. Powinniśmy rozdzielać je myślnikami, gdyż wyszukiwarka Google ma problem z interpretowaniem dolnych podkreślników. Słowa kluczowe powinniśmy umieszczać w tekstach alternatywnych stron czy grafikach. Także w innych multimediów, które dodajemy na naszą stronę internetową. Powinny pojawiać się one również w opisach tych multimediów na konkretnych podstronach serwisu.

Menu strony internetowej

Kolejnymi miejscami, gdzie możemy dodawać słowa kluczowe, są menu i sam szablon strony. Wbrew pozorom nie przykładamy większej wagi do optymalizacji tych elementów pod kątem umieszczenia słów kluczowych, co może jednak dawać bardzo dobre efekty. Tworzą zatem menu czy szkielet strony, warto przemyśleć dodanie odpowiednich fraz w stopce strony czym w menu, z którego będą korzystali użytkownicy.

Nie ma pozycjonowania bez słów kluczowych

Słowa kluczowe dla strony WWW. Już wiesz, jakie są ich rodzaje oraz jak ważne jest, by pisząc wszelkie teksty, artykuły na bloga, opisy produktów i tworząc jakikolwiek inny content, używać ich we właściwy sposób. Możesz sam znaleźć pasujące key words lub skorzystać z odpowiednich generatorów, planerów lub zlecić to zadanie specjalistom.

Najnowsze posty na stronie

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Kubki z nadrukiem stanowią nie tylko praktyczny element codziennego użytku, ale również oryginalny sposób na wyrażenie siebie, upamiętnienie ważnych chwil czy promocję marki. Różnorodność technik nadruku sprawia, że możliwości personalizacji są niemal nieograniczone,...

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Wyobraź sobie firmę, która pulsuje energią pracowników, rozbrzmiewa echem ich sukcesów i przyciąga talenty niczym magnes. To realny obraz organizacji, której strategia employer brandingu w mediach społecznościowych jest skuteczna. W dzisiejszej cyfrowej...

Co to jest Facebook i jak działa?

Co to jest Facebook i jak działa?

Zastanówmy się na moment – co sprawia, że codziennie logujemy się na Facebooka? Czy to chęć utrzymania kontaktu z dalekimi znajomymi, potrzeba bycia na bieżąco z wydarzeniami świata, czy może apetyt na niestandardowe rozrywki podane wprost do naszej cyfrowej kieszeni?...

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Zastanawiasz się nad zakupem nowego iPhone? A może już masz najnowszy model smartfona Apple? iPhone 15 to nie tylko świetny wybór, ale też jeden z najlepszych telefonów dostępnych na rynku w 2023 roku. Smartfon ma sporo funkcjonalności, a ich liczbę możemy zwiększyć...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin