fbpx

Jak monetyzować swojego bloga? Sprawdź kilka sposobów!

4 stycznia, 2023
Zarabiaj pieniądze z blogowania Sprawdź, jakie to proste!

Jak monetyzować swojego bloga? Posiadanie własnego bloga lub strony internetowej to szansa na zarabianie konkretnych realnych pieniędzy. Wiele osób nie dostrzega potencjału własnej witryny lub uważa zarabianie na blogu za trudne czy problematyczne. Posiadając, jednak stronę z odbiorcami trudniejszą część przedsięwzięcia mamy już za sobą. Z kolei monetyzowanie popularności bloga jest jedynie postawieniem kropki nad i, którą warto postawić.

Jak, zatem możemy zarabiać na własnej stronie i dlaczego, warto prowadzić bloga? W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania i przedstawiamy garść przydatnych wskazówek.

Kobieta trzymająca banknoty zarobione z blogowania.

Reklamy Google AdSense

Najczęściej wykorzystywanym sposobem monetyzowania stron jest system reklamowy Google AdSense. Jest to system reklamowy uruchamiany przez Google, który z jednej strony gromadzi reklamodawców chcących emitować reklamy, a z drugiej strony właścicieli stron internetowych, którzy chcą użyczać swojej powierzchni reklamowej i zarabiać na tym.

Właściciele witryn uczestniczą zatem w sieci Google Display Network i emitują na swoich stronach reklamy Google. Otrzymują oni wynagrodzenie, jeśli czytelnicy ich stron klikną reklamę i przejdą na stronę reklamodawcy. Stawki za takie kliknięcia różnią się od siebie w zależności od kategorii, aktualnej sytuacji na rynku czy innych parametrów reklamowych. Najczęściej są to sumy od kilkunastu groszy do kilku złotych.

Jak monetyzować swojego bloga z reklam Google AdSense?

Rozwiązanie to jest bardzo proste. Chcąc dołączyć do programu Google AdSense, wystarczy zgłosić swoją stronę internetową, która zostanie sprawdzona, a także spełniać podstawowe warunki, co do jej jakości, wielkości i tematyki. Prowadząc, zatem zwykłą stronę internetową bez kontrowersyjnych treści w sposób solidny nie będziemy mieli większego problemu z przystąpieniem do tego programu.

Do dyspozycji otrzymujemy również wiele różnych banerów reklamowych, które możemy zamieszczać w dowolnych miejscach na naszym blogu w różnych rozmiarach i kształtach. Po zainstalowaniu reklam nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać na zyski.

Reklamy Google AdSense jako sposób na monetyzowanie swojego bloga.

Kiedy warto korzystać z reklam Google AdSense?

Reklamy Google AdSense to dobry pomysł, jeśli mamy bardzo popularnego bloga i dużą liczbę użytkowników. Automatyzacja zarabiania sprawdza się zatem najlepiej, jeśli na naszego bloga miesięcznie wchodzą duże liczby odbiorców. Mały zysk za pojedynczą reklamę w porównaniu z dużą ilością kliknięć może dawać spore dochody. W wielu sytuacjach może bezpośrednio utrzymywać serwis internetowy.

Same reklamy są również automatycznie personalizowane i dopasowywane do użytkowników, którzy wchodzą na naszą stronę internetową, więc są odbierane pozytywnie. Jeśli dodatkowo zadbamy o to, aby nie przeszkadzały w czytaniu naszego portalu internetowego, nie powinniśmy obawiać się negatywnych ocen naszego portalu. Reklamy powinny być przynajmniej neutralne dla naszych czytelników.

Afiliacja

Ciekawym sposobem zarabiania pieniędzy na blogu jest afiliacja. Jest to polecanie produktów i usług w sieci w zamian za wynagrodzenie. Najczęściej jest to wynagrodzenie prowizyjne a nieco rzadziej stałe za wykonanie konkretnej akcji. Aby je wykorzystać, do dyspozycji mamy kilkanaście największych i najpopularniejszych programów afiliacyjnych.

Na czym polega zarabianie pieniędzy przez afiliacje?

Serwisy afiliacyjne z jednej strony skupiają reklamodawców chcących zareklamować swoje produkty i usługi, a z drugiej np. posiadaczy blogów czy stron WWW docierających do szerokiego grona odbiorców i chcących udzielać swojej powierzchni reklamować zarabiając na tym.

Afiliacja przede wszystkim jest niezależnym i niezwykle elastycznym sposobem zarobku. Możemy korzystać z wielu serwisów, a także promować produkty z różnych kategorii tematycznych. Często do dyspozycji otrzymujemy wiele rozpoznawalnych i popularnych produktów topowych marek.

Proces afiliacji polega na zarejestrowaniu się na serwisie afiliacyjnym, a następnie wyborze odpowiedniego produktu, który chcemy promować. Produkty możemy wybierać się zgodnie z zainteresowaniem naszych odbiorców lub takie, które mogą zaciekawić naszych czytelników.

Monetyzowanie bloga poprzez afiliacje.

Zalety afiliacji w blogowaniu

Plusem tego sposobu zarabiania na naszej stronie internetowej przede wszystkim jest pasywność. Dodając banery reklamowe, nigdy więcej nie trzeba wykonywać żadnej pracy, a zysk będzie generowany przez wiele kolejnych miesięcy i lat. Możemy również wybierać, w jaki sposób będziemy promowali produkty i usługi danej firmy. Możemy to zrobić, wybierając banery reklamowe, grafiki czy zwykłe linki lepiej pasujące do tekstów.

Napiwki, jako forma zarabiania na blogu

Jednym z najbardziej zaskakujących i często ignorowanych sposobów pozyskiwania pieniędzy z bloga są napiwki. Przez większość osób są one traktowane jedynie jako drobne sumy wpłacona dla gamerów czy youtuberów. Nastolatkowie mogą chcieć w ten sposób uhonorować swoich idoli. W rzeczywistości jednak napiwki mogą stanowić bardzo pokaźne źródło dochodu. Na niektórych blogach wręcz być idealnym rozwiązaniem ze względu na grupę odbiorców, czy indywidualną charakterystykę bloga.

Monetyzowanie bloga przez wpłacanie napiwku za publikowany content w Internecie.

Opcje wpłacania napiwków za prowadzenie bloga

Napiwki najczęściej zbiera się poprzez małe banery umożliwiająca szybkie wpłaty na odbiorcę napiwków. Są one przekazywane w celu uznania, czy wynagrodzenie odbiorcy w dokładnie takiej formie, w jakiej uzna to wpłacający. Mogą oni przekazywać napiwki różnej wysokości, a także wpłacać je za pomocą blika, przelewu bankowego, karty kredytowej, czy SMS-a.

W sieci istnieje wiele plansz, czy serwisów umożliwiających odbieranie napiwków. Dzięki temu możemy w łatwy sposób dawać naszym odbiorcom możliwość wpłacenia drobnej sumy na nasz projekt w ramach podziękowania. Konfiguracja takich programów nie jest skomplikowana. Z tym zadaniem powinna poradzić sobie każda osoba, która potrafi obsługiwać własną stronę internetową.

Zarobek z napiwków – monetyzacja bloga

Przede wszystkim napiwki nie są nachalną i nagabującą formą zarabianie na blogu. Jest to dzisiaj prawdziwa zmora osób chcących monetyzować blogi lub swoje profile w internecie. Napiwki nie nagabują odbiorców i nie żądają wpłacenia konkretnych sum, a także nie zarabiają kosztem komfortu przeglądania strony przez użytkowników, co jest bardzo doceniane.

Często sympatia i chęć przekazania drobnej sumy na prowadzenie bloga potrafi zakończyć się licznymi i wysokimi wpłatami, a „profesjonalne” zarabianie na blogu, gdy odbiorcy zorientują się, że prowadzimy bloga, by jedynie zarabiać irytacją odbiorców.

Pisanie artykuły pod tytułem "Jak monetyzować swojego bloga?"

Gdzie zamieszczać sekcję z napiwkami?

Sekcję z napiwkami możemy umieszczać w różnych częściach naszego serwisu. Możemy robić to w widocznych miejscach np. na stronie głównej lub w najpopularniejszych kategoriach. Możemy również prośby o napiwki umieszczać w konkretnych artykułach, które publikujemy. Jest to dobre rozwiązanie, które pozwala pozyskiwać wpłaty w anonimowy i prosty sposób, co zachęca do uznań czytelników.

Monetyzacja bloga przez Patronite

Nadal zastanawiasz się nad inną opcją, by monetyzować swojego bloga? Nieco bardziej zaawansowanym sposobem zbierania napiwków i datków od odbiorców jest system patronacki Patronite. Jest to serwis internetowy, który pozwala założyć projekt – np. związany z naszym blogiem. Następnie wspierany jest przez fanów. Wsparcie takie ma jednak uregulowaną formę.

Współpraca przynosząca korzyści finansowe z blogowania

Fani zobowiązują się do miesięcznego przekazywania na nasz projekt konkretnej sumy. W zamian za to my, jako właściciele możemy oferować im różne profity. Mogą być one różne w zależności od wysokości wsparcia, jakie decydują się przekazać nam nasi fani. Choć profity te, mogą być zarówno wymiernymi korzyściami, jak i jedynie symbolicznymi podziękowaniami lub drobnostkami.

Przede wszystkim z tego rozwiązania, warto skorzystać, jeśli posiadamy zaangażowanych i skonsolidowanych fanów. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w branżach, które sprzyjają posiadaniu jakościowych odbiorców.

Zadowolona kobieta pracująca przy laptopie. Zarabia pieniądze z Patronite.

Odbiorcy tacy są dużo bardziej skłonni wspierać nasz projekt i powinniśmy wykorzystać, to korzystając z Patronite. Sam system jest prosty i niewymagający, a po jednorazowej weryfikacji projektu będziemy mogli skupić się jedynie już na przyjmowaniu wsparcia. Wbrew pozorom często w gronie naszych odbiorców znajdziemy wiele osób majętnych. Oni bardzo chętnie wesprą prowadzenie naszej inicjatywy np. bloga tematycznego, dzięki czemu będziemy mogli realizować projekt na dużo większą skalę.

Zacznij zarabiać pieniądze przez prowadzenie e-sklepu

Sposobem, w jaki możemy monetyzować naszego bloga, jest również założenie sklepu internetowego na nim. Jest to sposób, który pozwala wykorzystać dostęp do dużej grupy odbiorców tematycznych osobom mającym zacięcie biznesowe. Jeśli zatem zawsze marzyliśmy o założeniu własnego sklepu internetowego, możemy stworzyć specjalną zakładkę na naszym blogu i rozpocząć sprzedaż. Może być to sprzedaż zarówno produktów związanych z naszym blogiem, jak i również innych rzeczy niezwiązanych bezpośrednio z tematyką bloga.

Kobieta robi zakupy w sklepie internetowym i płaci kartą.

Ważne jest jednak, aby sprzedawane produkty były jakościowo, a sama sprzedaż nie była nachalna. Wiele osób z pewnością i tak skorzysta z naszej oferty, dlatego nie ma potrzeby nachalnego reklamowania jej. Może to odstraszyć potencjalnych klientów. Przestaną być oni naszymi czytelnikami, jeśli zorientują się, że blog wykorzystujemy jedynie do celów sprzedażowych.

Zalety prowadzenia bloga ze sklepem internetowym

Założenie własnego sklepu internetowego na naszym blogu może być ciekawym pomysłem na wejście w świat e-commerce. Będziemy mieli w takiej sytuacji ułatwione zadanie, gdyż w przyjaznym i kontrolowanym środowisku z wieloma potencjalnymi klientami pozytywnie nastawionymi do naszego sklepu internetowego będziemy mogli rozpocząć naszą karierę biznesową. Nie będziemy musieli wydawać również środków na stworzenie infrastruktury. Będziemy musieli jedynie stworzyć za darmo w kolejną zakładkę i skonfigurować system płatności. Jeśli będziemy sprzedawali odpowiednio ciekawe towary i produkty, będziemy mogli liczyć na spore zainteresowanie i duże zyski.

Jak monetyzować swojego bloga? Bądź influencerem!

Nadal zastanawiasz się jak monetyzować swojego bloga? Żadna z powyższych opcji Ci nie wystarcza albo chcesz zwiększyć poziom swoich zarobków? Bądź influencerem!

Bycie influencerem to jeden z bardziej oryginalnych pomysłów na zarabianie na blogu. Choć może dawać bardzo wysokie zyski, nie jest przeznaczony dla wszystkich osób. Obecnie niezwykle modne jest polecenie produktów i usług w zamian za pieniądze. Współpraca reklamodawców z wydawcami, którzy w zamian za wynagrodzenie używają produktów tej firmy i pozytywnie się o nich wyrażają.

Kobieta jako inflencerka zarabia pieniądze poprzez nagrywanie filmików i polecanie produktów.

Jeśli zatem ciągnie nas do świata show-biznesu lub mamy talent biznesowy, możemy poszukać reklamodawców. Znajdziesz ich na portalach dla influencerów. Prowadząc bloga, możemy prezentować produkty i usługi innych marek, opisując je lub przeprowadzając testy o pozytywnym wydźwięku.

Od Ciebie zależy czy będziesz prowadzić sklep internetowy, pisał bloga i zarabiał z reklam czy staniesz się influencerem? Możliwości jest wiele, a im więcej wybierzesz, tym więcej zyskasz. Także do dzieła! Zacznij zarabiać już dziś. Jeśli szukasz copywritera, napisz do nas!

Rise Up

Sprawdź również:

Najnowsze posty na stronie

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Kubki z nadrukiem stanowią nie tylko praktyczny element codziennego użytku, ale również oryginalny sposób na wyrażenie siebie, upamiętnienie ważnych chwil czy promocję marki. Różnorodność technik nadruku sprawia, że możliwości personalizacji są niemal nieograniczone,...

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Wyobraź sobie firmę, która pulsuje energią pracowników, rozbrzmiewa echem ich sukcesów i przyciąga talenty niczym magnes. To realny obraz organizacji, której strategia employer brandingu w mediach społecznościowych jest skuteczna. W dzisiejszej cyfrowej...

Co to jest Facebook i jak działa?

Co to jest Facebook i jak działa?

Zastanówmy się na moment – co sprawia, że codziennie logujemy się na Facebooka? Czy to chęć utrzymania kontaktu z dalekimi znajomymi, potrzeba bycia na bieżąco z wydarzeniami świata, czy może apetyt na niestandardowe rozrywki podane wprost do naszej cyfrowej kieszeni?...

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Zastanawiasz się nad zakupem nowego iPhone? A może już masz najnowszy model smartfona Apple? iPhone 15 to nie tylko świetny wybór, ale też jeden z najlepszych telefonów dostępnych na rynku w 2023 roku. Smartfon ma sporo funkcjonalności, a ich liczbę możemy zwiększyć...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin