fbpx

Jak pobrać faktury z Facebooka?

9 marca, 2023
Jak pobrać faktury z Facebooka?

Każdy, kto prowadzi własne przedsiębiorstwo, wie, jak ważna jest możliwość wystawienia faktury. Ujęcie poniesionych wydatków w koszty prowadzenia działalności gospodarczej możliwe jest również na Facebooku. Faktury online z pewnością stanowią duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Nie zalegają one, tworząc dodatkowej sterty dokumentacji, nie ma ryzyka, że zostaną one zagubione, zalane czy w inny sposób zniszczone. Facebook umożliwia łatwe pobranie i cyfrowe przechowywanie tego typu dokumentów. Jak pobrać faktury z Facebooka? Przedstawiamy krótki poradnik.

Co zawierają faktury na Facebooku?

Facebook generalnie wystawia faktury, które nie różnią się szczególnie od tradycyjnych papierowych faktur. Zawiera ona między innymi: dane adresowe Facebooka i Twoje dane firmowe, informacje o Twoich kampaniach i poniesionych na nie wydatkach, datę i metodę płatności, a także typ produktu i identyfikator transakcji.

Co zawierają faktury na Facebooku


Sprawdź: Jak wygląda faktura z Facebooka?

Faktura Facebook z poziomu menedżera firmy

Opcję wygenerowania faktury łatwo odnajdziesz w menadżerze reklam, wybierając ustawienia —> menu —> rozliczenia, lub pod poniższym linkiem:

https://www.facebook.com/ads/manager/billing/transactions/

Gdzie wprowadzić dane firmowe do faktury na Facebooku? [O tym pamiętaj!]

Jeszcze do niedawna dane rozliczeniowe firmy do faktury aktualizowały się same. Obecnie jednak Facebook wystawia fakturę z danymi, które były wprowadzone w momencie ściągania środków z konta. Dlatego koniecznie najpierw musisz uzupełnić dane firmy w ustawieniach konta reklamowego, zanim rozpoczniesz kampanię w Facebook Ads. Jest to szczególnie ważne, ponieważ Facebook uniemożliwia korektę faktur!

Konfiguracja konta reklamowego

No dobrze, a jak należycie uzupełnić dane w koncie reklamowym?

  • W zakładce „Rozliczenia” wybierz „Ustawienia konta reklamowego”.
  • Wybierz cel reklamy – bizesowy lub niebiznesowy (jeśli nie posiadasz działalności gospodarczej).
  • Uzupełnij dane Twojej firmy.
  • Uzupełnij europejski identyfikator płatnika VAT – to Twój numer NIP z przedrostkiem PL.

Jak pobrać fakturę?

Następnym krokiem będzie odszukanie reklam i kampanii, które wygenerują fakturę VAT, i uzupełnienie danych w tabeli.

  • Jeżeli nie pamiętasz numeru referencyjnego, skorzystaj z opcji filtrowania lub sortowania
  • Możesz również wybrać opcję „Cały okres ważności”, za pośrednictwem której wyświetlą Ci się wszystkie transakcje
  • Aby pobrać pojedynczą fakturę, wybierz „Pobierz” przy kolumnie z identyfikatorem transakcji

Faktury Facebook

Zbiorcza faktura z Facebooka

Aby pobrać kilka faktur jako jeden zbiór, na górnym pasku w tabeli wybierz interesujący Ciebie okres i kliknij „Pobierz wszystkie faktury”. Fakturę pobrać możesz w formacie PDF lub pliku ZIP.

Metoda płatności za Facebook Ads – jak ją dodać

Facebook pobiera opłatę cyklicznie co miesiąc lub kiedy przekroczysz próg rozliczeniowy. Aby sprawdzić, kiedy zostaną pobrane środki, wybierz „Ustawienia” i „Ustawienia metody płatności”. Możesz tam również dodać preferowaną przez Ciebie metodę płatności.

Płatności możesz również dokonać samodzielnie, klikając „Rozliczenia” oraz „Zapłać teraz”.

Facebook portal

Pobieranie potwierdzenia opłaty za reklamy na Facebooku, poprzez menedżera reklam

Wiemy już jak pobrać fakturę z Facebooka. A jak pobrać potwierdzenie dokonania wpłaty?

Potwierdzenia za wszystkie opłaty w Facebook Ads możesz pobrać w sekcji „Rozliczenia” w menedżerze reklam.

  • Na karcie „Aktywność dotycząca płatności” kliknij menu daty i wybierz zakres dat potwierdzenia, które chcesz pobrać.
  • Znajdź interesującą Ciebie transakcję i pobierz ją.

Pamiętaj, że wprowadzone przez Ciebie zmiany będą dotyczyły tylko przyszłych płatności. Facebook nie dopuszcza możliwości korekty, dlatego nie jest możliwe uzyskanie potwierdzenia za dokonane już płatności.

Jak działa funkcja rozliczania reklam na Facebooku

Za pomocą menedżera reklam masz możliwość sprawdzenia łącznej liczby kliknięć i wyświetleń Twojej reklamy. Pamiętaj jednak, że ich rzeczywista i zsumowana liczba widoczna będzie na potwierdzeniu płatności. Mogą one się różnić, ponieważ Facebook prowadzi swoje własne podsumowanie rozliczeń.

Co robić, gdy na fakturze z facebooka nie ma stawki VAT?

Faktury za reklamy na Facebooku są niekiedy problematyczne, ponieważ podmiot je wystawiający ma siedzibę w Irlandii i nie ma na niej oznaczonej stawki VAT. Jak temu zaradzić?

Taką transakcję powinno się opodatkować według polskiej wysokości tego podatku, czyli 23% w przypadku reklam.

Księgowanie faktur z Facebooka

Dodatkowo, mimo że reklamy na Facebooku kupujemy w Polsce, światowy gigant social mediów nie rozlicza podatku w tym kraju. Dlatego przy takiej międzynarodowej transakcji powinniśmy doliczyć jeszcze podatek w wysokości 20% wartości wydatków poniesionych na marketing. Spokojnie! Można tego uniknąć, pobierając Certyfikat Rezydencji Podatkowej, i przekazując go księgowemu.

Faktury na Facebooku – dlaczego trzeba robić to uważnie?

Aby Facebook mógł wystawić fakturę, musisz pamiętać o 3 najważniejszych krokach. Koniecznie powinieneś uzupełnić dane firmowe Twojej działalności gospodarczej jeszcze przed rozpoczęciem kampanii reklamowej. Następnie, przy pomocy menadżera reklam, wybierasz zakres interesujących Ciebie transakcji i możesz rozpocząć ich generowanie. Na koniec pobierasz faktury pojedynczo lub zbiorczo. Przy pobieraniu faktur warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, ponieważ nie można dokonywać żadnych poprawek, a z uwagi na nietypową strukturę, faktury z Facebooka już i tak stanowią niemałe wyzwanie dla księgowych.

Rise Up | Obsługa fanpage na Facebooku Szczecin

Najnowsze posty na stronie

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Kubki z nadrukiem stanowią nie tylko praktyczny element codziennego użytku, ale również oryginalny sposób na wyrażenie siebie, upamiętnienie ważnych chwil czy promocję marki. Różnorodność technik nadruku sprawia, że możliwości personalizacji są niemal nieograniczone,...

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Wyobraź sobie firmę, która pulsuje energią pracowników, rozbrzmiewa echem ich sukcesów i przyciąga talenty niczym magnes. To realny obraz organizacji, której strategia employer brandingu w mediach społecznościowych jest skuteczna. W dzisiejszej cyfrowej...

Co to jest Facebook i jak działa?

Co to jest Facebook i jak działa?

Zastanówmy się na moment – co sprawia, że codziennie logujemy się na Facebooka? Czy to chęć utrzymania kontaktu z dalekimi znajomymi, potrzeba bycia na bieżąco z wydarzeniami świata, czy może apetyt na niestandardowe rozrywki podane wprost do naszej cyfrowej kieszeni?...

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Zastanawiasz się nad zakupem nowego iPhone? A może już masz najnowszy model smartfona Apple? iPhone 15 to nie tylko świetny wybór, ale też jeden z najlepszych telefonów dostępnych na rynku w 2023 roku. Smartfon ma sporo funkcjonalności, a ich liczbę możemy zwiększyć...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin