fbpx

Czym jest Facebook Dating?| Randki na Facebooku!

9 marca, 2023
Czym jest Facebook dating? Czy można umawiać się na randki na Facebooku?

W 2020 roku Facebook wprowadził nową funkcję na wzór, bijących obecnie rekordy popularności, portali randkowych. Facebook Dating to produkt światowego giganta mediów społecznościowych, który miał zrewolucjonizować rynek online datingu. Jak deklaruje firma, funkcja ta ułatwia dzielenie się swoim prawdziwym „ja” i daje użytkownikom bardziej autentyczne spojrzenie na nowe znajomości i randki. W erze cyfryzacji, w której zdecydowaliśmy się przenieść do internetu praktycznie każdą sferę naszego życia, a ludziom łatwiej nawiązuje się relacje online, stwierdzenie to już raczej nie dziwi. Co nowego oferuje jednak Mark Zuckerberg? Na czym polega Facebook Dating i czy Polacy chętnie z niego korzystają?

Facebook Dating, czyli randki od fb – co to dokładnie jest?

Randki na Facebooku właściwie nie są nową, odrębną aplikacją, a raczej przestrzenią dostępną dla wszystkich użytkowników portalu, którzy wyrażą do tego chęć. Dodatkowa zakładka polega na łączeniu w pary osób o podobnych zainteresowaniach. Mogą one wysyłać polubienia i wiadomości. Jeżeli dwie osoby wzajemnie wyślą do siebie polubienie, zostaną one sparowane i będą mogły rozpocząć rozmowę w ramach Randek.

Facebook dating. Randki on-line

Jak utworzyć profil na Facebook Dating?

Usługa, podobnie jak większość portali randkowych, jest dostępna jedynie w postaci aplikacji mobilnej dla iOS oraz urządzeń z systemem Android. Nie skorzystamy z niej więc na komputerze. Niezbędne jest również posiadanie profilu na Facebooku. Jeżeli go mamy, wystarczy kliknąć trzy paski w prawym, dolnym rogu, wybrać opcję „Randki”, wypełnić formularz oraz uzupełnić swój profil randkowy o potrzebne dane i można zacząć szukać drugiej połówki.

Co powinien zawierać profil na FB Dating?

Jedynymi informacjami, które automatycznie są przepisywane z naszego profilu na Facebooku, są imię i wiek. Nazwisko nie jest udostępniane do momentu, kiedy obie osoby dodadzą siebie nawzajem do tzw. Listy Sympatii.

Wszelkie inne informacje jak np. zawód, miejsce zamieszkania, religia czy orientacja seksualna podawane są dobrowolnie. Przy tworzeniu profilu wskazujemy naszą płeć i to, z kim chcemy randkować, jednakże nie będzie to widoczne dla innych użytkowników.

Istotne jest również to, że na profilu powinno znaleźć się przynajmniej jedno zdjęcie profilowe. Oczywiście, im więcej zdjęć tym lepiej. Zdjęcia mogą zostać importowane z Facebooka lub całkowicie nowe, wybrane przez nas.

Weryfikacja wieku na Randkach na Facebooku

Od końca 2022 roku Facebook dodatkowo zaostrzył przepisy dotyczące weryfikacji wieku swoich użytkowników. Z internetowej randki docelowo korzystać mogą tylko osoby powyżej 18 roku życia. Weryfikacja pełnoletności odbywa się poprzez nadesłanie krótkiego filmiku video, na podstawie którego algorytm oszacowuje wiek użytkownika, lub zdjęcia dowodu tożsamości z widoczną datą urodzenia.

Jak działają dopasowania na portalu randkowym Facebooka?

Aby sparować użytkownika z jak najbardziej odpowiednią osobą, algorytm Facebooka bazuje na podanych przez nas informacjach – zainteresowaniach, preferencjach, upodobaniach. Liczyć się będzie też to, do jakich grup na Facebooku należysz i jakimi wydarzeniami jesteś zainteresowany.

Randki internetowe. Dopasowanie kobiety i mężczyzny

Czy trzeba podawać lokalizację?

Facebook nie nalega na udostępnianie lokalizacji, jednakże trzeba to uczynić jednorazowo, aby portal zweryfikował, czy jest ona zgodna z tą podaną przez Ciebie w profilu. Algorytm dopasuje Cię także jedynie do użytkowników, którzy znajdują się w promieniu około 1000 mil od Twojej lokalizacji.

Rozmowy na FB Dating – jak wyglądają?

Jeżeli zostaliśmy z kimś sparowani, możemy rozpocząć rozmowę na czacie, który nie jest jednak połączony z rozmowami na messengerze. Portal sugeruje użytkownikom na początek standardowe lodołamacze w postaci zapytania „Co słychać?” czy „Jak się masz?”. Innowacyjność Facebooka polega też na tym, że z nowo poznaną osobą przeprowadzić możemy randkę w formie video. Aby wysłać zaproszenie, wystarczy dotknąć ikony video na czacie. Audio Dates mają skrócić dystans między rozmówcami i pomóc im lepiej się poznać.

Rozmowy na Facebook dating

Facebook Randki – dokładny opis funkcjonalności

Portal od początku zapowiadał wprowadzenie licznych funkcji, które będą wyróżniały go od innych aplikacji randkowych. Oto kilka z nich:

  • Stories – znane wszystkim narzędzie z Facebooka czy Instagrama, które umożliwia dzielenie się bieżącymi wydarzeniami z życia codziennego.
  • Audio Dates – jak już wcześniej wspomnieliśmy, wirtualne randkowanie poprzez rozmowy wideo ma być skuteczniejsze od jedynie wysyłania wiadomości tekstowych. Stanowi ono również zabezpieczenie przed fałszywymi profilami.
  • Wydarzenia – użytkowicy mogą też szukać nowych znajomości wśród osób zainteresowanych tymi samymi wydarzeniami i aktywnościami.
  • Second Look – czyli drugie spojrzenie, umożliwia uzyskanie listy dopasowań, ale w innej kolejności chronologicznej. Dzięki temu, użytkowincy mogą ponownie wybrać profile, które wcześniej odrzucili lub im umknęły. Stanowi to alternatywę dla „swipeowania” i odrzucania profili osób po zobaczeniu ich jednego zdjęcia, czyli metody znanej z Tindera. Dosyć niekonwencjonalne i przełomowe rozwiązanie dla Facebooka, od lat epicentrum cancel culture, nieprawdaż?
  • Lucky Pick – pozwala na dopasowanie z osobami, które niekoniecznie pasują do określonych przez nas preferencji.
  • Match Anywhere – funkcja przeznaczona dla osób, które często podróżują. Pozwala na konfigurację z dwiema dodatkowymi lokalizacjami. Niestety dla posiadaczy nowych profili, jest jeszcze w fazie testów i pozostaje dostępna jedynie dla starszych użytkowinków.

Facebook randki a Tinder, Badoo i inne aplikacje – podstawowe różnice

Funkcja „Randki” Facebooka w tym przewyższała będzie inne aplikacje randkowe, że nie tak jak Tinder czy Badoo, jest całkowicie darmowa. Twórcy nie przewidują wprowadzenia wersji premium, więc wszystkie funkcje pozostaną bezpłatne. Dodatkowym plusem będzie też fakt, że aplikacja nie posiada reklam. Zakładka randkowa Facebooka jest również wygodniejsza, ponieważ aby z niej korzystać, nie trzeba instalować dodatkowej aplikacji ani zakładać nowego konta.

Umawianie się na randki on-line przez kobietę

Facebook, jako znane od lat medium społecznościowe, cieszy się też większą wiarygodnością wśród użytkowników. Niewykluczone, że nowa usługa skuteczniej będzie zwalczać roboty czy fałszywe profile. Atrakcyjne pozostają również nowe funkcje, których dotąd nie wprowadził żaden inny portal randkowy jak np. „second lock”, „secret crush” czy „lucky pick”.

Ocena użytkowników – który portal jest lepiej odbierany w ich oczach?

Mimo wielu zalet Facebook Dating nie stanowi jeszcze zagrożenia dla osławionego Tindera czy Badoo. Aplikacja od początku napotykała problemy z uzbieraniem odpowiednio dużej bazy użytkowników. Nawet kiedy funkcja stała się dostępna na wszystkich kontynentach, chętnych było mniej, niż pierwotnie przewidywano. W Polsce nadal prym wiedzie aplikacja randkowa Tinder.

Internauci skarżą się, że przytłacza ich sposób, w jaki Facebook z czasem wyciąga od nich coraz więcej informacji. Innowacyjne nastawienie „wiemy o was tyle, że znajdziemy wam drugą połówkę lepiej niż ktokolwiek inny” okazuje się bardziej przytłaczać i zniechęcać niż przyciągać. Osobiste pytania o nałogi czy stosunek do związków odstraszają użytkowników, którzy woleliby pokazywać w internecie jak najmniej. To duży błąd portalu.

FAQ – Najważniejsze pytania dotyczące aplikacji randkowej Facebook Dating

Czy i w jaki sposób można usunąć profil na Facebook Dating?

Kiedy mowa o profilu randkowym, możesz go z łatwością usunąć, nie usuwając jednocześnie profilu na Facebooku. Jeśli jednak usuniesz konto na Facebooku, to samo stanie się też z Twoim profilem randkowym.

Aby to uczynić, kliknij opcję „ustawienia profilu” w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz zakładkę „ogólne”. Kiedy przewiniesz w dół, w menu opcji znajdziesz „usuń profil”. Po jej wybraniu będziesz musiał/a jeszcze potwierdzić decyzję i usuniesz konto.

Lista sympatii (Secret Crush)

Jest to funkcja, która pozwala na nawiązywanie relacji z osobami, które już mamy w znajomych na Facebooku czy Instagramie. Normalnie aplikacja nie będzie sugerować naszych znajomych jako potencjalnych dopasowań. Każdy ma jednak prawo do uzupełnienia swojej listy sympatii i wpisania na nią maksymalnie 9 znajomych z aplikacji Facebook lub Instagram. Jeżeli znajomi, którymi jesteśmy zainteresowani, również dodadzą nas do listy, zostaniemy sparowani. Jeśli jednak nasza sympatia nie korzysta z zakładki randkowej lub zwyczajnie nas nie doda, nie dowie się, że ją wpisaliśmy.

Czy moi znajomi będą mogli zobaczyć mój profil randkowy?

Facebook zapewnia użytkownikom aplikacji, że nie będzie informował naszych znajomych, że korzystamy z konta z opcją dating. Zakładka nie będzie też sugerowała obecnych znajomych jako potencjalnych dopasowań.

Czy istnieje możliwość dopasowania ze znajomymi z Facebooka?

Aplikacja będzie automatycznie wykluczać naszych znajomych z parowania. Użytkownik może jednak wybrać, czy chce aby znajomi znajomych z Facebooka byli wyświetlani jako dopasowania. Z opcji „sugeruj znajomych znajomych” oczywiście zawsze można zrezygnować.

Facebook dating. Randki online

Czy na Facebooku występują jakiekolwiek ograniczenia, z którymi musi mierzyć się użytkownik?

W przeciwieństwie do innych aplikacji randkowych, takich jak Tinder, Facebook dating jest bardzo otwarty i ogólnodostępny. Nie nalicza żadnych opłat. Jedynym ograniczeniem, aby założyć profil jest cenzus wiekowy 18 lat.

Co zrobić, gdy trafimy na profil, który wysyła wiadomości przepełnione mową nienawiści (hejtem)?

W ostatnim czasie Facebook znacznie ulepsza swoją politykę bezpieczeństwa. Użytkownicy są zobowiązani do przestrzegania Standardów Społeczności. Jeżeli spotyka Cię hejt lub jesteś świadkiem udostępniania na portalu innych nieodpowiednich treści, pamiętaj, że możesz zgłosić lub zablokować innego użytkownika.

Jak zgłosić użytkownika w randkowej aplikacji Facebooka?

Wejdź w konwersację, którą chcesz zgłosić. Dotknij opcji trzech kropek w prawym górnym rogu. Dotknij Zgłoś tę konwersację, następnie wybierz powód i wykonaj kolejne czynności, aby zakończyć zgłaszanie.

Jak zablokować użytkownika na Facebook dating?

Dotknij zdjęcia profilowego danej osoby w „Randkach”. Następnie wybierz opcję trzech kropek w prawym górnym rogu i kliknij „zablokuj w Randkach”.

Weryfikacja profilu Facebook dating

W niektórych sytuacjach Facebook zastrzega sobie prawo do weryfikacji profilu. Użytkownik jest wtedy zobowiązany do przesłania filmu selfie, które powinno przedstawiać tą samą osobę, która jest na zdjęciu profilowym.

Randkowanie kobiety przez internet

Fenomen Facebook Dating ratunkiem dla Mety?

Nowa funkcja zaproponowana przez Zuckerberga z pewnością jest jednym z wielu działań, podejmowanych w ostatnim czasie przez portal, mających na celu wyciągnięcie Facebooka z głębokiego kryzysu. Czy Facebook Dating stanowi jednak rozwiązanie na tyle ciekawe, że może stać się poważną konkurencją dla istniejących już portali randkowych? Wiemy już teraz, że “Randki” na Facebooku nie stały się zagrożeniem dla osławionego w Polsce Tindera. Głównym problemem portalu jest teraz stosunkowo wąska baza użytkowników, których Meta systematycznie traci. Jak światowy gigant social mediów poradzi sobie z tym wyzwaniem? To ważne pytanie o przyszłość Facebooka.

Rise Up | Agencja social media Szczecin

Pomagamy w prowadzeniu fanpage dla firm na Facebooku!

Najnowsze posty na stronie

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Kubki z nadrukiem stanowią nie tylko praktyczny element codziennego użytku, ale również oryginalny sposób na wyrażenie siebie, upamiętnienie ważnych chwil czy promocję marki. Różnorodność technik nadruku sprawia, że możliwości personalizacji są niemal nieograniczone,...

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Wyobraź sobie firmę, która pulsuje energią pracowników, rozbrzmiewa echem ich sukcesów i przyciąga talenty niczym magnes. To realny obraz organizacji, której strategia employer brandingu w mediach społecznościowych jest skuteczna. W dzisiejszej cyfrowej...

Co to jest Facebook i jak działa?

Co to jest Facebook i jak działa?

Zastanówmy się na moment – co sprawia, że codziennie logujemy się na Facebooka? Czy to chęć utrzymania kontaktu z dalekimi znajomymi, potrzeba bycia na bieżąco z wydarzeniami świata, czy może apetyt na niestandardowe rozrywki podane wprost do naszej cyfrowej kieszeni?...

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Zastanawiasz się nad zakupem nowego iPhone? A może już masz najnowszy model smartfona Apple? iPhone 15 to nie tylko świetny wybór, ale też jeden z najlepszych telefonów dostępnych na rynku w 2023 roku. Smartfon ma sporo funkcjonalności, a ich liczbę możemy zwiększyć...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin