fbpx

Czym są relacje na Facebooku i dlaczego warto ich używać?

5 maja, 2023
czym są relacje na Facebooku i dlaczego warto ich używać napis

Ludzie coraz częściej przeglądają social media, korzystając z urządzeń mobilnych. Już prawie każda dorosła osoba posiada telefon, a blisko 80% z nich używa smartfona zamiast klasycznego telefonu komórkowego. Dlatego Facebook, podobnie jak inne portale społecznościowe, wprowadził możliwość udostępniania relacji, które dzięki swojej specyfikacji codziennie przyciągają uwagę odbiorców. Udostępnione w ten sposób treści są dla nich widoczne tylko przez 24h, co otwiera nowe pomysły na wykorzystanie tej funkcji. Dowiedz się, czym są relacje na Facebooku i poznaj 6 korzyści dla twojej marki, które ze sobą niosą.

kobieta trzymająca logo facebooka i like

Relacje na Facebooku – co to jest?

Funkcja relacji (inaczej: story, lub historii) na Facebooku umożliwia użytkownikom udostępnianie treści w formie 20-sekundowych wideo oraz wyświetlanych przez 5 sek. zdjęć, które znikają po 24 godzinach od czasu publikacji. Podobnie jak na innych platformach społecznościowych takich jak Instagram lub Snapchat, podczas tworzenia relacji istnieje opcja dodawania filtrów, naklejek, tekstu i emoji co pomaga w personalizacji.

Relacje na Facebooku umożliwiają użytkownikom szybkie i łatwe udostępnianie momentów ze swojego życia, a także interakcje z innymi użytkownikami w formie komentarzy oraz reakcji.

Można utworzyć je w szybki sposób poprzez kliknięcie przycisku „utwórz relację” po czym zostaniemy przeniesieni do kreatora. Istnieje kilka możliwości jego wykorzystania, robiąc: selfie, boomerang lub video. Materiały multimedialne można również „załadować” z posiadanych już treści na telefonie lub: kliknąć ikonę aparatu i stworzyć materiał w czasie rzeczywistym. Jeżeli przypadkowo opublikujesz niechciane story, możesz usunąć relację oraz zastąpić ją prawidłową wersją.

Jakie treści publikować w swojej relacji na Facebooku

Ograniczony czas wyświetlania relacji sprawia, że ich forma może być bardziej spontaniczna i mniej zobowiązująca. Dzięki temu możesz wykorzystać je, aby zaangażować swoich odbiorców i budować z nimi więź. Oto 7 pomysłów na treści publikowane w twojej relacji na Facebooku:

1. Angażujące stories

To relacje, które zachęcają odbiorców do interakcji np. poprzez zadanie pytania lub prośbę o udostępnienie.

smartphone facebook relacje na facebooku

2. Prezentacja nowych produktów

Użyj story, aby pokazać nowe produkty lub usługi i przedstawić ich funkcje. Dodatkowo możesz zaoferować specjalne promocje lub zniżki dla osób, które obejrzały relację.

3. Zza kulis

Pokaż, co dzieje się za kulisami twojego biznesu. Utwórz relację z produkcji twoich produktów lub klip na temat, jak przygotowujesz się do wykonania usługi.

4. Dzielenie się opiniami

Podziel się z publicznością opiniami od zadowolonych klientów lub odpowiadaj na ich problemy.

facebook napis na trawie

5. Relacja z humorem

Aby zbudować pozytywny wizerunek firmy, stwórz relację z celem humorystycznym. Może być to zabawna historia, która przytrafiła się w twojej firmie lub poniedziałkowy mem.

6. Reklama

Możesz wykorzystać swoją relację w celu promowania organizowanego przez ciebie eventu lub wydarzenia np. otwarcia nowej placówki, zapowiedzi nowego produktu.

7. Porady i wskazówki

Udostępnij krótkie porady i wskazówki związane z twoją branżą lub produktem. W ten sposób możesz zbudować wśród swojej publiczności autorytet oraz zwiększyć ich zaangażowanie.

napis facebook relacje na facebooku

Archiwum relacji, czyli wszystkie stories w jednym miejscu

Relacja na Facebooku widoczna jest dla odbiorców tylko przez 24h od czasu publikacji. Jednak jej twórcy mogą wrócić do niej w każdej chwili. Po upływie doby Facebook przenosi twoje stories do archiwum relacji. Dzięki temu możesz łatwo przeszukiwać swoje wcześniejsze story i przypominać sobie ważne wydarzenia z przeszłości. Ta opcja przyda ci się również gdy chcesz pokazać swoje stare story w przyszłości.

Korzyści płynące z publikowania relacji na Facebooku

Publikowanie relacji na Facebooku niesie ze sobą kilka korzyści. Oto 6 zalet, które dla ciebie przygotowaliśmy.

1. Utrzymanie i budowanie więzi z klientami

Dzięki opowieściom wideo, zdjęciom i innym treściom możesz pokazywać swoją firmę w sposób bardziej osobisty i autentyczny, co pomaga w zyskaniu zaufania i sympatii klientów.

2. Zwiększenie zaangażowania użytkowników

Stories mogą pomóc w zachęcaniu użytkowników do interakcji, np. poprzez udział w quizach, ankietach lub konkursach. Możesz również umieszczać odnośniki do swojego profilu lub strony internetowej, co zachęca do wejścia na stronę i zapoznania się z ofertą.

3. Budowanie wizerunku marki

Dzięki stories możesz pokazywać swoją firmę w sposób bardziej autentyczny i osobisty. Pokazuj kulisy firmy, przeprowadzaj wywiady z pracownikami, prezentuj proces produkcji lub opowiadaj o historii marki. To pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku, który jest bardziej realistyczny i bliski użytkownikom.

napis branding żarówka na niebieskim tle

4. Dotarcie do szerszej publiczności

Dzięki stories możesz zwiększyć zasięg twoich treści. Relacje są wyświetlane w górnym pasku aplikacji Facebooka oraz Messengera, co więcej są widoczne dla wszystkich użytkowników, którzy odwiedzają aplikację. To oznacza, że twoje treści mają większe szanse na zauważenie.

5. Możliwość prowadzenia efektywnych kampanii reklamowych

Stories pozwalają na wykorzystanie różnych funkcji interaktywnych, takich jak ankiety, quizy, gify, które przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają do interakcji. To pozwala zwiększyć zaangażowanie twoich odbiorców oraz efektywność twojej kampanii reklamowej.

6. Tworzenie treści w czasie rzeczywistym

Możesz nagrywać stories w czasie rzeczywistym, bez konieczności dodawania specjalnych efektów czy poprawiania jakości wideo. Dzięki temu twój przekaz jest autentyczny. Co więcej, stories opublikujesz bezpośrednio z aplikacji Facebooka, dzięki czemu nie musisz korzystać z dodatkowych narzędzi lub programów. To pozwala na szybkie i bieżące dodawanie treści.

notesy-i-kartki-social-media

Zacznij korzystać z relacji na Facebooku już teraz!

Relacje na Facebooku to mniej zobowiązująca forma dzielenia się ze swoją publicznością treściami, które są widoczne przez dobę od czasu publikacji. Ludzie oglądają je coraz chętniej, ponieważ z natury są krótsze i bardziej autentyczne niż posty. Jeżeli nie masz pomysłu na swoje story, możesz zainspirować się 7 inspiracjami, które dla ciebie przygotowaliśmy. Warto publikować relacje na Facebooku. Niosą one ze sobą zalety zarówno dla ciebie jak i twoich klientów. Nie zwlekaj i zacznij publikować relacje już dzisiaj!

Jeśli chcesz, aby ktoś poprowadził Twoje konto na Facebooku – napisz!

Najnowsze posty na stronie

Najlepsze oferty pracy w Kielcach – gdzie ich szukać?

Najlepsze oferty pracy w Kielcach – gdzie ich szukać?

W XXI wieku ofert pracy w Kielcach najlepiej szukać w Internecie. Jednak w sieci funkcjonuje wiele stron lepszych i gorszych, dlatego dobrze wiedzieć, z jakiej warto skorzystać. Na uwagę zasługuje serwis pracy GoWork.pl, z którym współpracuje wielu kieleckich...

TOP 10 książek marketingowych

TOP 10 książek marketingowych

Marketing. Jeden z najważniejszych elementów, który może poprowadzić firmę do sukcesu. Jednakże stale rozwijające się technologie i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że zrozumienie skomplikowanego świata marketingu może stać się wyzwaniem. Na...

Jak skutecznie wylogować się z Facebooka ze wszystkich urządzeń?

Jak skutecznie wylogować się z Facebooka ze wszystkich urządzeń?

Zapomniane sesje na urządzeniach to jak otwarte drzwi do prywatności. Każda z nich to potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego konta na Facebooku. Może się okazać, że nieświadomie pozostawiliśmy włączoną sesję na tablecie w kawiarni czy komputerze w pracy. A...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin