Sklep internetowy krok po kroku [2021]
28 lipca, 2021

Żyjemy w bardzo dziwnych czasach. Pandemia znacząco dotknęła wiele branż i jak można zaobserwować, wiele firm przeniosło swoją dzielność do internetu. Jest to o tyle bezpieczna forma, że w razie wprowadzanych obostrzeń, nadal można działać w pełnym wymiarze pracy. W takim razie, jak powinniśmy przygotować się do wprowadzenia swojej firmy na rynek e-commerce? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy by nie spróbować swoich sił w e-commerce – zapraszamy do lektury!

Biznesplan – stwórz wizję swojej firmy, ustal główny cel oraz wartości. Ważne jest nie tylko ich określenie, ale również postępowanie zgodnie z nimi. Rozpisz dokładnie analizę SWOT – zastanów się na czym dokładnie Ci zależy i do czego zmierzasz w swoich działaniach. Czym cechujesz się Ty i Twoja firma, jakie masz umiejętności i jaki jest cel Twojego działania oraz przeanalizuj dokładnie mocne i słabe strony, szanse oraz zagrożenia Twojego biznesu.
Analiza konkurencji – żeby mieć świadomość swojej marki osobistej, musisz mieć również świadomość występującej konkurencji i prowadzonych przez nią działań.
Platforma sprzedażowa – zastanów się na jakiej platformie albo z jakiego oprogramowania, będziesz korzystał na początku swojej działalności. To czy rozpoczniesz działania na platformach sprzedażowych czy na własnej stronie internetowej – zależy wyłącznie od Ciebie. Zastanów się, która forma na samym początku będzie dla Ciebie najkorzystniejsza i przyniesie oczekiwany skutek. Musi być przede wszystkim przejrzysta, czytelna, atrakcyjna i szybko się wczytywać.
Domena i hosting – powinniśmy zadbać o jak najlepszą domenę internetową. Dobra domena internetowa powinna być niepowtarzalna – krótka, łatwa do zapamiętania i wymówienia. Warto pamiętać, że domena jest wizytówką sklepu internetowego. Oprócz domeny musisz zadbać o miejsce na serwerze, gdzie tą stronę umieścisz – nazywa się to hostingiem.
Asortyment – przed założeniem sklepu zorientuj się w cenach i dostawcach produktów które będziesz chciał sprzedawać. Jest to kluczowa informacja. Dobrzy i sprawdzeni dostawcy to połowa sukcesu.
Opakowania na produkty – wysyłając produkty do klientów, musisz je w coś spakować. Czy będą to folie, kartony, koperty bąbelkowe czy może palety? Zorientuj się w cenach, czasie realizacji oraz dostępności. Być może będziesz chciał przygotować personalizowane opakowania dla Twojej firmy?
Firmy dostarczające paczki (poczta, InPost, kurierzy) – aby nie biegać z każdą paczką na pocztę czy do kuriera, warto nawiązać z nimi stałą współpracę. Wraz z rozwojem Twojej firmy zamówień będzie coraz więcej, więc dobrze by było by podwykonawcy odbierali paczki bezpośrednio z Twojego magazynu. Zastanów się również czy będziesz chciał wysyłać je również za granicę.
Zdjęcia – większość ludzi jest wzrokowcami. Możesz mieć najlepszy produkt, lecz jeśli zdjęcia będą wyglądać fatalnie, jest duże prawdopodobieństwo, że możesz nic nie sprzedać. Zastanów się czy jest możliwość otrzymania zdjęć od producenta, zorientuj się jaki jest koszt zakupu odpowiedniego sprzętu do robienia zdjęć lub zlecenia tego firmie zewnętrznej.
Regulamin sklepu internetowego – najprościej regulamin internetowego można określić jako zbiór zasad oraz norm, zawartych w jednym dokumencie i regulujących sposób realizacji transakcji na Twojej stronie internetowej. Regulamin porządkuje także takie kwestie jak komunikacja z klientem i struktura Twojego sklepu i stanowi zbiór informacji dla klienta. Regulamin jest niezbędny.
Księgowość – jeśli jesteś zielony w temacie księgowości, warto zlecić to firmie zewnętrznej. Dziś bardzo popularne jest korzystanie z usług biur księgowe on-line. Oferują one swoje usługi w bardzo korzystnych cenach. Jeśli jednak sam zdecydujesz się na prowadzenie swojej księgowości, warto pomyśleć o programach które Ci w tym pomogą – np. wFirma lub iFirma.
Kasa fiskalna -prowadząc sprzedaż w internecie na rzecz osób fizycznych (nie prowadzących działalności gospodarczej) jest zobowiązany do ewidencjonowania swojej sprzedaży na kasie fiskalnej. Jest jednak możliwość uzyskania zwolnienia z wystawiania paragonów. Przed rozpoczęciem biznesu zorientuj się jak to wygląda u Ciebie i czy jest Ci ona niezbędna.
Założenie działalności – podstawą do założenia sklepu jest założenie działalności. Sprawdź czy musisz być płatnikiem VAT, czy nie. Zastanów się jaka będzie dla Ciebie najlepsza forma opodatkowania. Podstawowym PKD dla sklepu internetowego jest 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Zorientuj się jak wyglądają wszystkie formalności. Jeśli będziesz miał przygotowane wszystkie elementy do założenia sklepu (towar, dostawcy, platforma itp.) – wtedy załóż działalność.
SEO – pozycjonowanie sklepu w Google to bardzo skuteczna metoda na zwiększenie sprzedaży w swojej firmie. Poprzez systematyczne działanie tj. pisanie bloga, dodawanie strony do katalogów firm, wykupowanie płatnych linków itp. budujemy pozycję strony, tak by mogła znaleźć się wyżej w wyszukiwarkach i byś mógł dać klientowi szansę znalezienia jej.
Google Ads – Daj o sobie znać klientom, którzy szukają firm takich jak Twoja w Mapach i wyszukiwarce Google. Możesz promować swoją firmę w Google na podstawie konkretnych fraz kluczowych. Wyświetlaj swoje reklamy wtedy gdy ktoś ich wyszukuje.
Social Media – w dzisiejszych czasach social media są świetnym narzędziem do budowania relacji z klientem ale i również genialnym narzędziem sprzedażowym. Poprzez opcje targetowania reklam, które dają nam Facebook oraz Instagram, możemy dotrzeć bezpośrednio do osób zainteresowanych naszym produktem. Jest to świetne narzędzie do budowania swojej marki w internecie.

Jak widzicie, jest trochę rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę zakładając swój sklep.

Pamiętajcie o tym, że ilość godzin w dobie jest mocno ograniczona, a w miarę rozwoju Waszego biznesu, czasu będzie coraz mniej. Warto więc posiłkować się firmami zewnętrznymi.

Agencja Social Media Rise up oferuje Wam kompleksową obsługę kanałów social media tj. Facebook oraz Instagram. Możemy zająć się również przygotowaniem opisów oraz artykułów na Twoją stronę, jak i projektowaniem grafik. Zostaw to specjalistom, daj sobie pomóc, daj się polubić w sieci!

Napisz na biuro@riseupagencja.pl – pomożemy!

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 721 518 967
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin