fbpx

Video marketing | Najważniejszy trend social media?

1 października, 2022
video marketing trend social media

Video marketing to strategia komunikacji, polegająca na wykorzystywaniu filmów do reklamowania oferowanych przez firmę produktów lub usług. Pomaga on zwiększyć zaangażowanie użytkowników i umożliwia dotarcie do nich z cennym przekazem. Video marketing z roku na rok zyskuje na popularności. Obecnie można pokusić się o stwierdzenie, że jest on królem contentu i głównym trendem w serwisach społecznościowych. Treści video oglądane są przez 88% polskich internautów. Przyciągają one uwagę odbiorców i stanowią formę rozrywki. 

Czym jest wideo marketing?

Wideo marketing to jeden z najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Pozwala on na dotarcie do szerokiego grona odbiorców w krótkim czasie, a także na zbudowanie silnej relacji z klientami. Wideo marketing może być wykorzystywany do promowania produktów, usług, marki lub firmy. Może być również wykorzystywany jako materiały edukacyjne, które pomogą w budowaniu zaufania do marki.

Wideo marketing może być również wykorzystywany do tworzenia treści reklamowych, które pomogą w zwiększeniu świadomości marki. Krótkie formy wideo pomagają zwiększeniu zaangażowania klientów oraz zwiększeniu sprzedaży.

Dlaczego video marketing jest obecnie tak popularny?

Popularność video marketingu wynika z tego, że jest skutecznym sposobem na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Filmy są łatwe do przesyłania i wyświetlania na wielu platformach, co pozwala na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Filmy są również bardziej angażujące niż tekst, co pozwala na lepsze przekazanie informacji. Video marketing jest również skutecznym sposobem na budowanie zaangażowania i zaufania do marki. Filmy są również łatwe do dostosowania do różnych platform, co pozwala na dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Trendy social media – gdzie dominuje video?

Krótkie filmy video

Rozwijający się trend konsumowania krótkiego video możemy zawdzięczać Snapchatowi. To właśnie dzięki niemu nadeszła era filmów, które nagrywane były na żywo i znikały po 24 godzinach. Video marketing jest powszechny nie tylko na Snapchacie. W jaki sposób użytkownicy tworzą nagrania w innych mediach społecznościowych?

TikTok

Video marketing na TikToku charakteryzują się tym, że filmy są krótkie, dynamiczne i dalekie od wyidealizowanego świata, z którym często spotykamy się na przykład na Instagramie. W tej aplikacji znaczące są pierwsze sekundy. To właśnie od nich zależy, czy ktoś zatrzyma się na Twoim nagraniu. Jak przyciągnąć odbiorcę? Postaw na swoją kreatywność i wpasuj się w obecne trendy. Dobrze tworzony content w video marketingu, przyniesie większą liczbę odbiorców, a nagrania zyskają na popularności.

tiktok trendy social media

Instagram Reels

„Rolki” posiadają wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia krótkich filmów na Instagramie. Nagrania mogą trwać maksymalnie 60 sekund. Można wzbogacić je o muzykę oraz efekty specjalne. Zatem jaka jest różnica pomiędzy tworzeniem video w Instagram Reels a na TikToku? Długość filmu na drugiej platformie została wydłużona do 3 minut!

instagram reels trendy social media

Relacje na Facebooku i Instagramie

Dzięki takim działaniom możesz relacjonować wydarzenia, zakomunikować klientom o trwającej promocji, przedstawić najnowsze produkty, czy pokazać typowy dzień pracy w firmie. Jest to forma komunikacji, która powoduje, że marka staje się bardziej „ludzka”. To sprawia, że potencjalnym klientom dużo łatwiej jest jej zaufać.

facebook instagram stories  trendy social media

YouTube Shorts

Bardzo często video marketing kojarzony jest z YouTube jako najbardziej popularną platformą dla tej formy przekazu. Do tej pory publikowano tam dłuższe filmy. Obecnie istnieje funkcja YouTube Shorts, która umożliwia dodawanie krótkich video w pionie. Nagrania mogą trwać 60 sekund. W video marketingu obowiązują ramy czasowe. Oczywiste jest, że im szybciej przekażemy cenne informacje i zainteresujemy odbiorców naszego contentu, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną oni z nami na dłużej.

youtube shorts trendy social media

LinkedIn

Profesjonalny charakter platformy nie pozwala na dodawanie video? Nic bardziej mylnego! W przypadku LinkedIn zalecane jest używanie storytellingu związanego z marką. Najlepiej sprawdzają się filmy o długości 30 sekund. Kluczem przy tworzeniu krótkich materiałów do video marketingu jest umiejętność przyciągnięcia uwagi użytkowników. Nie ma uniwersalnej długości filmów. Przyjmuje się, że optymalny czas ich trwania to 30-60 sekund. Dzięki temu, że video trwa tak krótko, nie jest ono nudne, monotonne i nie zabiera odbiorcom dużo energii.

linkedin trendy social media

Filmy na żywo

Ich popularność wzrosła od czasów pandemii. Nadal są jednym z najskuteczniejszych sposobów angażowania użytkowników mediów społecznościowych. Dlaczego ta forma przekazu jest tak popularna? Dlatego, że odbiorcy mogą w dowolnej chwili uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Ponadto jest to nieedytowalny rodzaj content video, co sprawia, że staje się on dla widzów jeszcze bardziej autentyczny.

Potencjał marketingowy transmisji live można zaprezentować na przykładzie relacji prowadzonej przez HBO. Chcieli oni w nietypowy sposób ujawnić datę serialu „Gra o tron”. Zaprezentowano wówczas podgrzewaną na różne sposoby bryłę lodu. W międzyczasie zachęcano odbiorców do wstawiania komentarzy pod filmem, które miały przyspieszyć jej topnienie.

Video 360°

Jest to video nagrywane za pomocą wieloobiektywowej kamery w sferze 360°. Taki film daje możliwość przedstawienia produktu, czy usługi, w innowacyjnej i przyciągającej uwagę formie. Video 360° powoduje, że czujemy się, jakbyśmy byli w danym miejscu, bez wychodzenia z domu. Jest to stosunkowo nowa opcja, którą doskonale wykorzystuje między innymi Tymbark.

Animowana reklama „Owoce świata” nawiązuje do energetycznego charakteru marki. Klip opiera się na technologii 360°, która pobudza wyobraźnię odbiorców. W jaki sposób? Adresaci przekazu mogą dowolnie przesuwać punkt widzenia i zdecydować, który fragment nagrania chcą oglądać. Ta opcja jest dostępna na komputerach i telefonach.  

Podcasty

Popularność audycji ciągle rośnie. Autorzy podcastów coraz częściej decydują się jednak na nagrywanie rozmów i publikowanie video np. na swoim kanale w serwisie Youtube. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że treści zamieszczane na Youtubie są teraz lepiej pozycjonowane przez Google. Dzięki temu łatwiej jest dotrzeć twórcom do nowych odbiorców. Poza tym, z podcastów na Youtube można stworzyć krótsze fragmenty i wykorzystać je w pozostałych mediach społecznościowych!

podcast trendy social media

Video wertykalne

Obecnie światem rządzi video wertykalne. Dlaczego? Coraz częściej korzystamy z telefonów, które trzymamy właśnie w pionie. Skoro są one jednym z najpopularniejszych urządzeń do przeglądania  treści zamieszczonych w internecie, to warto zoptymalizować swoje filmy. Najlepiej zrobić to właśnie pod kątem konsumpcji mobilnej. 

Więc – czy video w social mediach jest głównym trendem?

Pamiętasz jak popularne były kiedyś zdjęcia i treści tekstowe? Nie da się ukryć, że z nadejściem Snapchata, TikToka i relacji na Instagramie to materiały video stały się najważniejszym trendem platform społecznościowych. Użytkownicy bardzo dobrze zareagowali na tę innowację, czego odzwierciedleniem jest np. sukces wspomnianej już platformy TikTok. Smartfon stał się współczesnym “ekranem telewizora”, na którym każdy znajdzie interesujące dla siebie treści.

agencja social media trendy

Skuteczność video marketingu wynika przede wszystkim z tego, że szybciej przykuwają one uwagę użytkowników. Znacznie mniej użytkowników zagłębia się w treści pisane, niż takie, które oddziałują na wiele zmysłów. Zamieszczanie video jest zatem doskonałą okazją dla przedsiębiorców do tego, by zawrzeć niemal każdą informację, na temat produktu lub usługi, w bardzo krótkim czasie. Jeśli przygotowane nagranie jest dobrze przemyślane i zmontowane, to znakomicie sprawdzi się jako zabieg marketingowy, który ma szansę dotrzeć do dużej liczby odbiorców i stać się viralem. Takie działanie angażuje odbiorców i pomaga tworzyć właścicielom firmy zaangażowaną społeczność.

Jeśli szukasz agencji marketingowej, która zna obowiązujące trendy i wesprze Cię w działaniach content marketing, video marketingu i nie tylko – odezwij się do Rise UP! Możemy ogarnąć promocję Twojej firmy kompleksowo!
Napisz czego potrzebujesz na biuro@riseupagencja.pl a my Ci to wycenimy!

Sprawdź również:

Najnowsze posty na stronie

Najlepsze oferty pracy w Kielcach – gdzie ich szukać?

Najlepsze oferty pracy w Kielcach – gdzie ich szukać?

W XXI wieku ofert pracy w Kielcach najlepiej szukać w Internecie. Jednak w sieci funkcjonuje wiele stron lepszych i gorszych, dlatego dobrze wiedzieć, z jakiej warto skorzystać. Na uwagę zasługuje serwis pracy GoWork.pl, z którym współpracuje wielu kieleckich...

TOP 10 książek marketingowych

TOP 10 książek marketingowych

Marketing. Jeden z najważniejszych elementów, który może poprowadzić firmę do sukcesu. Jednakże stale rozwijające się technologie i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że zrozumienie skomplikowanego świata marketingu może stać się wyzwaniem. Na...

Jak skutecznie wylogować się z Facebooka ze wszystkich urządzeń?

Jak skutecznie wylogować się z Facebooka ze wszystkich urządzeń?

Zapomniane sesje na urządzeniach to jak otwarte drzwi do prywatności. Każda z nich to potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego konta na Facebooku. Może się okazać, że nieświadomie pozostawiliśmy włączoną sesję na tablecie w kawiarni czy komputerze w pracy. A...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin