fbpx

Social media video | Krótkie formy video trendem w 2023 roku!

1 lutego, 2022
Social media video. Krótkie formy trendem

Mogą być zabawne, smutne, poważne, merytoryczne lub głupie, ale wszystkie łączy jedno. Krótkie filmy zdominowały Internet.

To już fakt. Od TikToka, przez YouTube, po Instagram – w social media video królują krótkie formy. Są one trendem od kilku lat, a w roku 2023 krótkie filmy nagrywane w pionie opanują niemal wszystkie gałęzie marketingu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego internauci kochają krótkie filmiki i gdzie najchętniej je oglądają.

Social media video – co stoi za popularnością krótkich pionowych filmików?

Zacznijmy od tego, że większość ruchu na platformach społecznościowych pochodzi według badań ze smartfonów. To właśnie dlatego format pionowy stał się dominujący. Użytkownicy nie odwracają telefonu, by oglądać krótkie filmiki. Jak pokazują badania – robi to tylko 3% użytkowników. Nie dziwi więc fakt, że wszystkie platformy oferujące treści social media video stawiają nie tylko na krótkie, szybkie formy, ale też na pionowy układ.

Treści w internecie chcemy konsumować szybko i łatwo. Badania pokazują, że przeciętny internauta chętniej obejrzy kilkanaście krótkich migawek niż jeden długi filmik. Na popularność platform typu short video content wpływa też fakt, że za jednym pociągnięciem kciuka możemy wciąż dostawać nowe treści. W ten sposób nigdy się nie nudzimy i na oglądaniu Reelsów, TikToków czy Shortów możemy spędzić nawet kilka godzin.

Prognozy pokazują, że marki coraz chętniej inwestują w reklamy na TikToku i innych platformach oferujących przeglądanie krótkich filmów. Jest to naturalne – tam właśnie gromadzą się potencjalni klienci, więc i marki muszą tam być. Oprócz reklam marki zakładają też własne konta na Youtubie czy TikToku i nawiązują współprace z zamieszczającymi tam treści influencerami.

Krótkie formy video social media – jakie portale?

TikTok

TikTok zyskał ogromną popularność w 2020 roku. Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia. Siedząc w domu, internauci nie tylko znaleźli czas na oglądanie, nałogowo wręcz, filmików na platformie, ale i masowo zaczęli je nagrywać. O popularności TikToka świadczą dane – w 2020 roku była to najczęściej pobierana aplikacja na świecie. TikTok wyprzedził nawet Facebooka.

Influencer nagrywa TikToka

W 2023 roku prognozowany jest ogromny przyrost użytkowników platformy. W tym roku ich liczba sięgnie 1,5 miliarda. A w roku 2023 będą to już 2 miliardy. Są to głównie młodzi użytkownicy, ale coraz więcej starszych internautów sięga po TikToka. Treści, które na nim znajdziemy to nie tylko taneczne trendy i śmieszne wyzwania. Coraz więcej miejsca zajmują treści video skierowane do dorosłych. Tematy takie jak: rodzicielstwo, praca zawodowa i humor adekwatny do zainteresowań użytkowników po trzydziestce to już norma.

Za wielką popularnością TikToka stoją również viralowe trendy nagrywane i oglądane przez tysiące użytkowników. W internecie roi się od list typu: „20 największych trendów na TikToku!” czy „Te trendy na TikToku musisz zobaczyć!”.

Nagranie wideo na social media

Instagram Reels

Wielka popularność TikToka sprawiła, że inne platformy zapragnęły powtórzyć jego sukces. Instagram odpowiedział wypuszczeniem tak zwanych „Rolek” albo „Reelsów„. To nic innego, jak właśnie krótkie filmiki, które możemy tworzyć i dodawać na Instagramie.

Insta Rolki przyciągają uwagę obserwatorów lepiej niż posty czy relacje. Dzięki temu przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania twórcami i firmami nagrywającymi je i wpływają na budowanie ich wizerunku. To oczywiście przekłada się na lepsze zarobki firm i influencerów. Ponadto Rolki zachęcają instagramowiczów do zaobserwowania i interakcji w profilu, który je udostępnia.

Youtube Shorts

Jak twierdzą znawcy rynku – Youtube Shorts, które działają na zasadzie identycznej wręcz jak filmiki na TikToku, mogą niedługo stać się „właściwym” Youtubem. To znaczy, że widzów tej platformy nie będą już interesować długie filmy i zamiast tego użytkownicy całą uwagę zwrócą na formy krótkie.

TikTok wytyczył ścieżkę. I nic dziwnego, że Youtube nią poszedł. Jak przystało na potentata branży social media video – Youtube dostosował się do trendów. Youtube Shorts z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność i dzienną ilość wyświetleń szacuje się nawet na 7 miliardów!

Dlaczego kochamy krótkie formy social media video i gdzie możemy je oglądać?

Krótkie filmiki dają nam możliwość konsumowania ciekawych treści szybko, łatwo. I to niemalże bez końca, gdyż treść nigdy się nie kończy. Dzięki temu, że filmiki są krótkie, możemy bez przeszkód oglądać je w każdym miejscu i o każdym czasie – podczas przerwy w pracy, szkole czy w trakcie podróży autobusem. Łatwiej też skupić się nam przez tak krótki czas. Internauci coraz mniej chętnie sięgają po długie filmy.

Choć TikTok zapoczątkował szaleństwo na krótkie formy, to nie jest już jedyną platformą tego typu. Instagram i YouTube uczą się na sukcesie konkurencji i też oferują możliwość nagrywania i odtwarzania „Shortów” i „Rolek”. Z pewnością w 2023 i w latach kolejnych moda na krótkie filmy nie przeminie. Będziemy zapewne świadkami powstawania coraz to nowszych platform tego typu i przekształcania się długich form video w krótkie.

Sprawdź również:

Najnowsze posty na stronie

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Poznaj 5 popularnych technik nadruków na kubki!

Kubki z nadrukiem stanowią nie tylko praktyczny element codziennego użytku, ale również oryginalny sposób na wyrażenie siebie, upamiętnienie ważnych chwil czy promocję marki. Różnorodność technik nadruku sprawia, że możliwości personalizacji są niemal nieograniczone,...

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Strategia employer brandingu w mediach społecznościowych

Wyobraź sobie firmę, która pulsuje energią pracowników, rozbrzmiewa echem ich sukcesów i przyciąga talenty niczym magnes. To realny obraz organizacji, której strategia employer brandingu w mediach społecznościowych jest skuteczna. W dzisiejszej cyfrowej...

Co to jest Facebook i jak działa?

Co to jest Facebook i jak działa?

Zastanówmy się na moment – co sprawia, że codziennie logujemy się na Facebooka? Czy to chęć utrzymania kontaktu z dalekimi znajomymi, potrzeba bycia na bieżąco z wydarzeniami świata, czy może apetyt na niestandardowe rozrywki podane wprost do naszej cyfrowej kieszeni?...

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Nowy iPhone? Sprawdź darmowe aplikacje, które warto zainstalować!

Zastanawiasz się nad zakupem nowego iPhone? A może już masz najnowszy model smartfona Apple? iPhone 15 to nie tylko świetny wybór, ale też jeden z najlepszych telefonów dostępnych na rynku w 2023 roku. Smartfon ma sporo funkcjonalności, a ich liczbę możemy zwiększyć...

Napisz do nas
Rozwiniemy Twój Biznes

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego jak możemy Ci pomóc z chęcią odpowiemy! Dane kontaktowe znajdziesz poniżej.

+48 730 061 041
biuro@riseupagencja.pl

ul.Parkowa 46/16
71-634 Szczecin